FED Faiz Kararı Bitcoin’i Nasıl Etkiler?

331

27 Temmuz 2022 EconomIcon

Bitcoin’in 21 bin dolar etrafında konsolidasyon yaşaması, kısa vadeli beklentilerde farklılıkların ortaya çıkmasına neden oluyor. 21 bin dolar seviyesinin altına geriledikten sonra 20 bin 750 dolar bölgesinde oluşan baskı ile düşüşlerin derinleşmesi önlenirken, analistler şu an için bu bölgede yerel bir dip oluşmuş olabileceğini ifade ediyor.

Amerikan Merkez Bankası (FED), bugün itibariyle yeni faiz artış kararını açıklaması bekleniyor. TSİ 21.00‘da açıklanacak faiz kararı, birçok yatırım aracının volatil hareketler sergilemesine sebebiyet verebilir.

FED cephesi her ne kadar 100 baz puanlık bir artış yaparak enflasyonun yükselişlerini tamamıyla durdurmak istiyor olsa da, ABD Başkanı Joe Biden’ın “resesyon” çıkışı, bu ihtimali ortadan kaldırmış olabilir.

Enflasyon verileri, piyasa beklentileri ve FED başkanı Jerome Powell’ın açıklamaları, bugün itibariyle 75 baz puanlık bir faiz artışı olacağına işaret etmekte.

Her ne kadar 75 baz puanlık bir faiz artışı gerçekleşecek olsa da, en önemli nokta Powell’ın Eylül ayı için ne düşündüğü. Hali hazırda 75 baz puanı fiyatlayan piyasalar, bu karar sonrası düşüş yaşaması beklenmiyor.

Birçok ekonomist yaz sonu itibariyle FED‘in şahin faiz artışlarına son vermesini bekliyor. Böyle bir durumda ise ABD doları yaz sonuna kadar 18.30 Türk lirasın da bulunan ATH seviyesini aşamazsa, düşüşe geçecektir.

Şuan itibariyle ABD doları cephesinde bir yükselen trend görülüyor. Bu trendin kırılması ise doların 15 Türk lirasının altına sarkmasını sağlayabilir.

Lider kripto para birimi olan Bitcoin‘e bakıldığı takdirde ise halen dip seviyelerde akümüle olmaya devam ettiği görülüyor.

FED‘in bu toplantı sonrası artık şahin faiz artış kararları almayacağını açıklaması, BTC‘nin tekrardan 40 bin – 50 bin dolar aralığına ulaşmasını sağlayabilir.

Uygulamamızı İndirmeyi Unutmayın