Dolar/TL’den Faiz Kararı Öncesi Yükseliş

286

27 Temmuz 2022 EconomIcon

Küresel piyasalar bugün TSİ 21.00’de açıklanacak Fed faiz kararını bekliyor. Karar öncesi dolar dünyada yükselirken dolar/TL kuru da 17,90’a yaklaşarak yıl içi yeni zirveyi gördü.

Mart’ta 25, Mayıs’ta 50 ve Haziran’da 75 baz puanlık faiz artışı yapan Fed’in bu ayki toplantıda da 75 baz puanlık faiz artışı yapması bekleniyor. Bu beklenti enflasyon verisinin açıklanmasının ardından 100 baz puana çıkmıştı, ancak şu anda piyasalarda en güçlü beklenti 75 baz puan.

Fed’in resesyon olasılığını nasıl gördüğü, enflasyonda son çeyrekte ne kadarlık bir değişim beklediği ve bunlara bağlı gelecek aylarda hangi oranlarda faiz artırımı yapacağına dair açıklamaların değerlendirileceği bu toplantı öncesi dolarda yükseliş var.

Dolar göstergesi dün 107’yi aşmasının ardından bugün bu seviye yakınında işlem görürken gelişmiş ülke ve gelişen ülke paraları ise dolar karşısında düşüş yaşıyor.

Dolar/TL dün 17,88’e çıkmasının ardından bugün 17,89’a yükseldi. Bu seviyeler kapanış bazında rekor olurken gün içi hareket bazında ise 20 Aralık sonrası en yüksek seviyeler. Fed’den gelecek açıklamaların piyasalarda şahin bulunması ve dolarda yaşanacak küresel güçlenme durumunda kurda 18,0 seviyesi görülebilir. Beklentilerin karşılanmasına ek şahin bir mesaj verilmemesi ve hatta resesyon riskine karşı faiz artırımında yavaşlama sinyalinin verilmesi durumunda dolarda soluklanma görülebilir. Kurda 17,55-17,60 aralığı gün içi en yakın destek noktası olarak izleniyor.

Yazar: Deniz Engin

Uygulamamızı İndirmeyi Unutmayın