Dolar/TL’de Yükseliş Devam Ediyor! Yeni Zirve

439

26 Temmuz 2022 EconomIcon

Geçtiğimiz haftadan itibaren yıl içi en yüksek seviyelerde fiyatlanan dolar/TL bugün 17,88’i aşarak yeni zirveyi gördü.

20 Aralık’ta kurun 18,36 ile tarihi zirveye çıkmasının ardından bugün en yüksek seviye görüldü ve yılın ilk 7 ayındaki yükseliş oranı %33 oldu.

Küresel piyasalarda bu hafta gözler yarın açıklanacak Fed faiz kararına çevrildi. Karar öncesi dolar göstergesi 106-107 aralığında düşük oynaklık gösterirken döviz kurlarında da keskin bir değişim yok. Ancak Fed’in piyasa beklentilerinin ötesinde 100 baz puanlık bir faiz artışı yapması durumunda dolarda güçlenme söz konusu olabilir. Bugün günün ilk yarısında tüm gelişen ülke paraları dolar karşısında yükseliş yaşarken TL negatif ayrışıyor.

Gelişmiş ülke merkez bankaları olmak üzere dünyada yüksek enflasyon nedeniyle sıkı para politikası uygulanırken Türkiye’nin ayrışması, enflasyonfaiz farkının reel kayıp yaratması ve rezervlerdeki düşüş TL’nin bu yıl en çok düşen gelişen ülke parası olmasına neden oldu.

Geçen hafta yılın 7. toplantısını gerçekleştiren Merkez Bankası, faizi sabit tutarken makroihtiyadi politikaların uygulanmaya ve sürecin gözlemlenmeye devam edeceğini belirtti. Perşembe günü TCMB Başkanı Şahap Kavcıoğlu, yılın 3. enflasyon raporu sunumunu yapacak. Önceki toplantıda yıl sonu enflasyon beklentisi %43,8 olarak belirlenmişti. Haziran’da %78’i aşan enflasyon nedeniyle yıl sonu tahmininin %60’lara çıkarılması bekleniyor.

Yazar: Necdet Erginsoy

Kaynak: Investing.com

Uygulamamızı İndirmeyi Unutmayın