Dolar/TL’de Yeni Seviyeler Bekleniyor

482

9 Temmuz 2022 EconomIcon

Uygulamamızı İndirmeyi Unutmayın

Merkez Bankasının sektör temsilcileri ile yaptığı beklenti anketine göre yılsonu enflasyon ve döviz kuru tahminlerinde yükseliş yaşandı.

Bir önceki anket döneminde %64,59 olan yıl sonu enflasyon beklentisi %69,94’e yükseldi. 12 ay sonrası içinde beklenti bir önceki anket döneminde %37,91iken, bu anket döneminde %40,23 oldu.

Yıl sonu dolar kuru beklentisi 18,89 seviyesinden 18,99’a yükseldi. 12 ay sonrası döviz kuru beklentisi ise aynı anket dönemlerinde sırasıyla 20,70 ve 20,92 olarak gerçekleşti.

Piyasalarda faizlerin sabit bırakılacağı beklentisi son ayda da korundu. Piyasalar hem Temmuz toplantısında hem de yıl sonunda faizin %14 olarak kalmasını bekliyor.

Katılımcıların GSYH 2022 yılı büyüme beklentisi bir önceki anket döneminde %3,5 iken, bu anket döneminde %3,6 olarak gerçekleşti. GSYH 2023 yılı büyüme beklentisi ise bir önceki anket döneminde ve bu anket döneminde %3,8 oldu.

Yazar: Deniz Engin

kripto para analiz siteleri, kripto para analizi,  hisse senedi analizleri, hisse senedi teknik analizleri, hisse senedi temel analiz, hisse senedi temel analiz sitesi,  borsa analiz sitesi, borsa analiz siteleri, borsa teknik analiz siteleri, borsa teknik analiz yöntemleri, borsa firma analizleri, borsa şirket analizleri, borsa şirket hisseleri analizi borsa hisse analizleri, borsa hisse analizi, hisse öneri, hisse tavsiye, halka arz, hisse arz, bedelli, bedelsiz, temettü, temettü veren hisseler, temettü hisseleri, kar payı, hedef fiyatlar, şirket haberleri, hekts haber, froto haber, eregl haber, sasa haber,