Dolar/TL Kurunda Yükseliş Güçleniyor

322

7 Temmuz 2022 EconomIcon

Uygulamamızı İndirmeyi Unutmayın

Dolar/TL  yeniden 17,20 üzerine çıktı ve Aralık sonrası en yüksek seviyelerden işlem görüyor.

Dolar endeksinin 107,0 seviyesini aşarak son 20 yılın en yükseğine çıkması küresel piyasalarda risk iştahını da azalttı. Doların para birimleri karşısında giderek güçlenmesi ve EUR/USD paritesinin de 1,0 seviyesine yaklaşmasıyla dolar kurundaki yükseliş de ivme kazandı.

Dolardaki küresel harekete ek olarak yurt içinde enflasyonun %78’i aşması ve faiz farkından dolayı TL’deki reel kaybın da rekor seviyeye çıkması kurdaki yükselişi destekliyor. 24 Haziran’da BDDK’nin adımlarıyla 16’ya doğru gerileyen fiyatta bu hafta yeniden 17,20 üzeri hareketler yaşanıyor.

Fed’in son FOMC toplantı tutanaklarında enflasyona karşı katı davranılacağının ifade edilmesi bu ayki toplantıda da 75 baz puanlık faiz artırımı olasılığını kuvvetlendirdi. Buna ek olarak istihdam piyasasının faiz etkisiyle ısınma yaşayıp yaşamadığının anlaşılması için Cuma günü açıklanacak tarım dışı istihdam seti yakından takip edilecek. Veri öncesi dolar güçlü kalmaya  devam ediyor.

Yazar: Deniz Engin

Kaynak: Investing.com

kripto para analiz siteleri, kripto para analizi,  hisse senedi analizleri, hisse senedi teknik analizleri, hisse senedi temel analiz, hisse senedi temel analiz sitesi,  borsa analiz sitesi, borsa analiz siteleri, borsa teknik analiz siteleri, borsa teknik analiz yöntemleri, borsa firma analizleri, borsa şirket analizleri, borsa şirket hisseleri analizi borsa hisse analizleri, borsa hisse analizi, hisse öneri, hisse tavsiye, halka arz, hisse arz, bedelli, bedelsiz, temettü, temettü veren hisseler, temettü hisseleri, kar payı, hedef fiyatlar, şirket haberleri, hekts haber, froto haber, eregl haber, sasa haber, dolar/tl, 1 dolar ne kadar?, dolar fiyat, dolar ne kadar, 100 dolar ne kadar? 50 dolar ne kadar? dolar son durum.