Dolar/TL Yılın En Yüksek Seviyesinde

401

21 Temmuz 2022 EconomIcon

Uygulamamızı İndirmeyi Unutmayın

Dolar/TL, faiz kararı öncesi yılın en yüksek seviyesine çıktı.

Bugün gerçekleşecek TCMB ve ECB toplantıları öncesinde TL değer kaybederken euro ise dolar karşısında sınırlı yükseliş yaşıyor.

Yılın 7. Toplantısını gerçekleştirecek olan Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasının %14 olan politika faizini sabit bırakması bekleniyor. Enflasyondaki yükselişe karşın TL’nin düşük faiz nedeniyle reel kaybının yüksek olması, doların küresel piyasalarda güçlenmesi ve risk iştahındaki azalma TL’yi zayıflatıyor. Bugünkü toplantı öncesinde USD/TRY kuru 17,60 üzerine çıkarak yılın en yüksek seviyesini gördü. Piyasalar Merkez Bankasının pasif kalmaya devam etmesi durumunda enflasyondaki yükselişin de sürmesiyle TL’nin değer kaybının da aynı şekilde devam edeceği görüşünde. Son piyasa katılımcıları anketine göre yıl sonu kur beklentisi 18,99.

Avrupa Merkez Bankasının 25 ya da 50 baz puanlık bir artış yapmasının beklendiği bu toplantı, yılın şimdiye kadarki en önemli toplantısı konumunda. Eğer piyasa beklentilerinin altında kalan bir zayıf hamle söz konusu olursa euro’daki kayıp devam edebilir. Öte yandan son enflasyona bağlı önden yüklemeli adım kararının alınması ise kan kaybını biraz durdurabilir.

Toplantı öncesi euro’da hafif alıcılı fiyatlama var ve EUR/USD 1,02 üzerinde işlem görüyor. EUR/TRY ise 18 seviyesinin hemen altında fiyatlanıyor.

TCMB toplantısı saat 14.00’te ECB toplantı kararı ise saat 15.15’te açıklanacak.

Yazar: Deniz Engin

kripto para analiz siteleri, kripto para analizi,  hisse senedi analizleri, hisse senedi teknik analizleri, hisse senedi temel analiz, hisse senedi temel analiz sitesi,  borsa analiz sitesi, borsa analiz siteleri, borsa teknik analiz siteleri, borsa teknik analiz yöntemleri, borsa firma analizleri, borsa şirket analizleri, borsa şirket hisseleri analizi borsa hisse analizleri, borsa hisse analizi, hisse öneri, hisse tavsiye, halka arz, hisse arz, bedelli, bedelsiz, temettü, temettü veren hisseler, temettü hisseleri, kar payı, hedef fiyatlar, şirket haberleri, hekts haber, froto haber, eregl haber, sasa haber,