Dolar/TL Sınıra Yaklaşıyor! 18 TL Olacak mı?

262

2 Ağustos 2022 EconomIcon

Dün 17,90 altına gerileyen dolar/TL  bugün yeniden 17,95 seviyesi üzerine yükseldi.

ABD’de çeyreklik daralmanın ardından dün açıklanan üretimtedarik ve imalat PMI verileri son iki yılın en düşük seviyesine geriledi. Ekonomideki yavaşlamanın sürdüğüne işaret eden verilerin ardından dolar göstergesi 105’e inerek son bir ayın en düşük seviyesine geriledi. Dolarda görülen kayıp ile dün gelişen ülke paralarında yükseliş oldu. Dolar/TL de günü 17,89’dan kapattı.

Dolardaki zayıflık sürerken TL tarafında gözler yarın açıklanacak enflasyon oranına çevrildi. Öncü gösterge olan İstanbul enflasyonu %99’a çıktı, beklentiler yurt genelindeki enflasyonun da %80’i aşması yönünde.

Enflasyondaki yükselişte küresel etkenler olmasının yanında yurt içi para politikasının da katkı yaptığına dair görüşlere karşın Cumhurbaşkanı Erdoğan, dünkü kabine toplantısında açıklama yaptı. Ekonomideki durgunluk, artan işsizlik ve vatandaşın evine ekmek getirememe durumunu asla kabul edemeyeceklerini belirten Cumhurbaşkanı, çarkların dönmeye devam etmesi için bu modeli tercih ettiklerini belirtti. Enflasyonda da yavaşlama sinyallerinin geldiğini belirten Cumhurbaşkanı 2023’ün ilk aylarında düşüşün başlamasını beklediklerini belirtti.

Yazar: Necdet Erginsoy

Kaynak: Investing.com

Uygulamamızı İndirmeyi Unutmayın