Dolar/TL, BDDK Kararının Etkisiyle Haftaya Sert Düşüşle Başladı

482

27 Haziran 2022 EconomIcon

Uygulamamızı İndirmeyi Unutmayın

Cuma günü yurt içi piyasaların kapanışının ardından Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), ticari kredilerde sınırlamaya gidildiğini açıkladı. Kurul, bankalardan talep edilen kredinin amaca uygun kullanımını sağlamak amaçlı aldığı kararı yayımlamasının ardından USD/TRY kuru %4 gerileyerek 16,47’ye düştü.

Dün BDDK, tekrar bir duyuru yayımladı ve Cuma günkü kararın piyasalarca daha net anlaşılması için yeni bir açıklama yaptı. Yapılan açıklamada alınan karardan muaf tutulacak ya da alınan karara bağlı olacak şirket detayları paylaşıldı.

Cuma günkü düşüşün ardından kur yeni haftaya da kayıpla başladı. Fiyat günün ilk yarısında %4 gerileyerek 16,03 seviyesini test etti. Bu seviye 24 Mayıs sonrası görülen en düşük seviye oldu.

Günün devamında alınan yeni uygulamanın etkisiyle şirketlerin yapacağı işlemler yakından takip edilecek. Dolar kurunda BDDK kararı ile yaşanan düşüşün devam etmesi durumunda 15,85 en yakın destek olarak izlenirken ilk etkisinin ardından fiyatın düşüşü durdurması durumunda ise uzun süre yataylık izlenen 16,40 en yakın denge noktası olarak izleniyor.

Yazar: Necdet Erginsoy