Dolar/TL, ABD’den Gelecek Enflasyon Haberi Öncesi Sakin

352

12 Nisan 2022 EconomIcon

Nisan ayına 14,67’den başlayan Dolar/TL kurundaki sakinlik devam ediyor. Bu ay en yüksek 14,76’yı gören kurda dolardaki güçlenme ve yaklaşan PPK toplantısı öncesinde fiyatlar yatay seyrediyor.

Fed’in Mayıs’ta 50 baz puanlık faiz artışı yapmasına ve bütçede kısıtlamaya gitmesine kesin gözüyle bakılırken piyasalarda artan tahvil faizlerine karşın döviz kurlarında belirgin bir oynaklık yaşanmıyor. Dolar kurunda da fiyatlar 14,80’li seviyelerden 14,67’ye geriledi.

Bugün ABD’den Şubat ayı enflasyon rakamları açıklanacak. Beyaz Saray, yüksek enflasyon uyarısı yaparken beklentiler enflasyonun %8,5’e çıkması yönünde. En son %7,9 ile son 40 yılın zirvesine çıkan enflasyonda savaşın devam etmesi ve yaptırımların da artması durumunda gelecek aylarda çift haneye doğru bir ilerleme olmasından korkuluyor.

TL tarafında, Perşembe günü Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, yılın dördüncü PPK toplantısını gerçekleştirecek. Son toplantılarda faizi sabit tutan bankanın bu toplantıda da %14’ü koruması bekleniyor. Yurt içinde %61’e çıkan enflasyonla beraber faiz – enflasyon farkı %47 ile rekor seviyeye çıktı. Fakat hem Hazine Bakanlığı hem de Merkez Bankası, Kur Korumalı Mevduat (KKM) sisteminin getirisinin reel kayıptan daha önemli olduğu ve liralaşma stratejisinin devam edeceğini belirtti. Dünkü konuşmasında KKM büyüklüğünün 728 milyar TL’ye çıktığını ifade eden Hazine Bakanı Nureddin Nebati, enflasyon korumalı bir sistemin de uygulanabileceğini belirtti. Detayların ilerleyen günlerde açıklanması bekleniyor.

Piyasalar, Merkez Bankasının yüksek enflasyona rağmen faiz artışına gitmeyeceğini, enflasyondaki yüksek seyrin korunduğu dönemde faizlerin sabit tutulacağını ve baz etkisi ile düşüş yaşanacak dönemde ise faiz indirimlerine devam edilmesini bekliyor. Bu nedenle bu ayki toplantının yüksek oynaklık yaratmayacağı düşünülüyor.

Yazar: Deniz Engin

Kaynak: Investing.com