Dolar/TL 17,50 Üzerine Çıktı

425

18 Temmuz 2022 EconomIcon

Uygulamamızı İndirmeyi Unutmayın

USD/TRY kuru yeni haftaya yükselişle başladı ve fiyat %1,2 primle 17,51 üzerinde işlem görüyor.

Geçen hafta ABD’den gelen enflasyon oranı beklentilerden fazla artış gösterdi ve Fed’in önden yüklemeli olarak 100 baz puan faiz artışına gideceği beklentileri de kuvvetlenince gelişen ülke paralarında düşüş yaşandı. Dolar göstergesindeki yükseliş ve risk iştahındaki azalma ile yaşanan düşüşte TL de dolar karşısında tarihi dip sonrası en düşük seviyeyi gördü.

Fed’in bu ayki toplantısı 27 Temmuz’da olacak, bu hafta ise Perşembe günü TCMB ve ECB toplantıları gerçekleşecek. Merkez Bankasının %14 olan faizde değişikliğe gitmesi beklenmezken ECB’nin de 25 baz puanlık faiz artışı yapması bekleniyor. Fed’in para politikasını sıkılaştırması ve merkez bankaları arasındaki ayrışma nedeniyle euro ve TL tarafındaki güç kaybı devam ediyor.

Bu ay %4,8 oranında yükselen dolar kurunun sene başı getirisi de %30’u aştı. Fiyatta toplantı öncesi 17,70 seviyesi en yakın direnç olarak izlenirken aşağıda ise 17,20 en yakın destek olarak görülüyor.

Yazar: Deniz Engin

Kaynak: Investing.com

kripto para analiz siteleri, kripto para analizi,  hisse senedi analizleri, hisse senedi teknik analizleri, hisse senedi temel analiz, hisse senedi temel analiz sitesi,  borsa analiz sitesi, borsa analiz siteleri, borsa teknik analiz siteleri, borsa teknik analiz yöntemleri, borsa firma analizleri, borsa şirket analizleri, borsa şirket hisseleri analizi borsa hisse analizleri, borsa hisse analizi, hisse öneri, hisse tavsiye, halka arz, hisse arz, bedelli, bedelsiz, temettü, temettü veren hisseler, temettü hisseleri, kar payı, hedef fiyatlar, şirket haberleri, hekts haber, froto haber, eregl haber, sasa haber, altın son durum, gram altın fiyat, gram altın, çeyrek altın, yarım altın, tam altın fiyat,