Deniz Yatırım, İki Hissede Hedef Fiyatını Yükseltti!

524

12 Nisan 2022 EconomIcon

Deniz Yatırım, Erdemir hissesinde hedef fiyatını 36,45 TL’den 42,70 TL’ye, Kardemir hissesinde hedef fiyatını 17,40 TL’den 22,40 TL’ye yükseltti, tavsiye “al” olarak belirlendi.

Raporda yer alan detaylar şöyle:

Rusya ve Ukrayna arasındaki gerilimin artması sonrasında çelik ve ham madde fiyatlarında yaşanan hızlı yükseliş nedeniyle demir çelik sektörü şirketlerine yönelik tahmin ve 12-aylık hedef fiyatlarımızda değişikliğe gidiyoruz.

Buna göre, Ereğli Demir Çelik (EREGL) için 12-aylık hedef fiyatımızı 36,45 TL’den 42,70 TL’ye, Kardemir (KRDMD) için 12-aylık hedef fiyatımızı da 17,40 TL’den22,40 TL’ye yükseltiyor, her iki hisse için de AL önerimizi sürdürüyoruz. Hedef fiyatlarımız sırasıyla %26 ve %42 getiri potansiyeline işaret ediyor.

Demir çelik sektörü açısından 2022 yılı belirsizlik ve dalgalanmalarla başladı. Özellikle Şubat ayı sonlarına doğru çelik ve ham madde tedariki konusunda küresel ölçekte iki önemli oyuncu konumunda bulunan Rusya ve Ukrayna arasındaki geriliminin artması, çelik ve ham madde fiyatlarında da yükselişe neden oldu.

Türkiye’nin ihracat kotasında artış olumlu bir unsur olarak karşımıza çıkıyor. AB’nin Rusya ve Belarus’tan çelik ithalatını yasaklaması ve kotalarının mevcut ülkelere dağıtılması, Türkiye çelik sektörü açısından olumlu bir unsur olarak ön plana çıkıyor. Yapılan değişiklik ile Türkiye’nin kotası Nisan ayı itibariyle 6,25 milyon tondan 7,25 milyon tona yükselecek. Söz konusu değişikliğin ihracata etkisinin yaklaşık 1 milyar dolar civarında olması bekleniyor.

Kaynak: Borsamatik