Coinbase’in Açıklaması Kripto Para Piyasasında Gerginliği Artırdı

396

11 Mayıs 2022 EconomIcon

 En büyük kripto para borsaları arasında bulunan ABD merkezli Coinbase’in (NASDAQ:COIN) ilk çeyrek finansal sonuçlarında yer alan bir açıklama, kripto para kullanıcıları arasında sert tepkiyle karşılandı. Coinbase CEO’su Brian Armstrong, konuyla ilgili ek bir açıklama yaparak özür diledi.

Coinbase son çeyrek finansal raporlarında olası bir iflas durumunda platformda bulunan kripto varlıklara ne olacağı konusuna açıklık getirdi. Rapordaki bu bölüm, platformu kullanan kripto para yatırımcılarının tepkisine neden oldu.

ABD’nin en büyük borsası, yılın ilk çeyreği için hazırlanan finansal raporda iflas durumunda müşteriler adına gözetim altında tutulan kripto varlıkların iflasa konu olabileceği ifadesi yer aldı. Borsa, bu tür müşteri varlıklarının teminatsız alacaklar olarak değerlendirilebileceğini ifade etti.

Bu açıklama piyasa katılımcılarının sert eleştirilerine neden oldu. Kripto borsasının iflası durumunda kullanıcıların kripto paralarının kullanılacağı şeklinde yorumlanan açıklama, borsayı zor durumda bıraktı.

Finans piyasalarının tecrübeli analistleri arasında bulunan Peter Brandt, Twitter üzerinden yaptığı yorumda bu açıklamaya göre borsadaki kullanıcılarının hesaplarını kapatmalarının daha doğru olacağını zira iflas durumunda kripto paralarının ellerinden alınabileceğini yazdı.

Coinbase CEO’su konuyla ilgili açıklama yaptı

Coinbase CEO’su Brian Armstrong, yaptığı açıklamada kullanıcıların fonların her zaman güvende olduğu söylerken şirketin iflas riskinin olmadığını vurguladı.

Finansal raporda yer alan bu bölümün ise üçüncü taraflar adına kripto varlık tutan kripto para borsalarının bu fonları ifşa etme gerekliliğine bağlı olarak SEC’in talebi üzerinde yer verilen rutin bir ifade olduğunu söyledi.

Armstrong, ayrıca kullanım şartlarının bireysel kullanıcıları da kapsayacak şekilde güncelleneceğini söyleyerek daha önce Prime ve Custody müşterileri için geçerli olan hizmet koşullarını şimdiye kadar bireysel kullanıcılara yönelik genişletilmediği için özür diledi.

Coinbase hisseleri tüm zamanların en düşük seviyesine ulaştı

Coinbase hisseleri, şirketin tahmin edilen rakamlara ulaşamaması üzerine sert düştü. Finansal verilerin açıklanmasından sonra yüzde 12 daha değer kaybeden COIN hissesi, böylece geçen yıl görülen zirve fiyatından yüzde 80 oranında gerileyerek 70 dolara düştü.

Yazar: Günay Caymaz

Kaynak: Investing.com