Bu Hisselerin Düşeceğine Yönelik Pozisyonlar Arttı!

522

20 Ocak 2023 EconomIcon

Günün En Fazla Açığa Satış Yapılan Hisse Senetleri! Borsa İstanbulda En Fazla Açığa Satış Hangi Hisselerde? Aşağıdaki Listede Tüm Detayları İnceleyebilirsiniz!

Borsa İstanbul’da işlem gören firmalar için; günlük olarak yapılan açığa satış işlemlerini, bu açığa satış işlemlerinin fiyatını, destek ve direnç seviyelerini, açığa satış yapılan hisselerin tarihsel fiyatını, açık pozisyon ve açığa satış işlem geçmişlerinin, sektörel olarak en fazla açığa satış işlemi yapılan sektörlerin ve günlük getirilerini raporda bulabilirsiniz.

“Raporun nasıl yorumlanması gerektiği ve diğer detayları sayfanın sonunda bilgilendirme notunda bulabilirsiniz.”

Raporu nasıl okumalıyız?

Açığa satış hacmi artan hisse için piyasada gün içinde çeşitli seviyelerden açığa satış yapılmış demektir ve bu durum hisse üzerinde satış baskısını arttırabilir.

Bazı açık pozisyonlar gün sonu kapanmış olabileceği gibi kimi pozisyonlar vadeli de açıldığından vade sonuna kadar taşınabilir.

Bu açığa satış sayısı yüksek olan hisseler içinde gördüğümüz bazı hisselerde açığa satış ertesi günde devam edebilir, satış yönlü işlemler daha fazla hacim kazanabilir.

Böyle bir durumda açığa satış yapılan hissede o günkü açığa satışların ağırlıklı ortalama fiyatı bir sonraki gün destek/direnç seviyesi olarak da çalışabilir.

Açık pozisyon miktarı ise ilgili hisse için en yakın vadede viop piyasasında yapılan işlemleri temsil etmektedir. Açık pozisyon sayısının işlem tarafı bilinmemektedir. Bununla birlikte açığa satış sayısı artıyorsa ve eş zamanlı olarak açık pozisyon sayısı da artıyorsa bu viop işlemlerinin satış ağırlıklı olma ihtimali oldukça yüksektir.

Açık pozisyon likiditeyi ön görmek adına da önemli bir göstergedir. Genelde açık pozisyon sayısı sözleşme başlarında yükseliş trendi içinde olsa da vade sonlarına doğru azalarak düşme eğilimindedir.

Açığa satış yapılırken ve/veya aynı yönde viop’ta benzer yönde işlemler yapılırsa burada fiyatın azalması mümkün bir durumdur.

Açığa satış ağırlığını azalması durumunda (açık pozisyon sayısından bağımsız) fiyatta yukarı yönde bir beklenti oluşabilir.

Bu esnada yapılan açığa satışın  ilgili hissede o gün yapılan toplam hacmin yüzde kaçı olduğu bilgisi de hissede pozisyon alanların yönlerini tahmin etme konusunda önemli  bir değişken olabilir ve genelde toplam hacim içinde açığa satışın sayısı yüksekse fiyata olumsuz etki etmesi, toplam hacim içinde açığa satışın sayısı düşükse fiyata nötr etki etmesi beklenebilir.

Açık pozisyon artışı fiyat artışı ile birlikte gerçekleşiyorsa hisse için olumlu bir gösterge olarak kabul edilir. Tersi durumlarda ise  fiyat artarken açık pozisyon azalması ise (vade sonuna yaklaşmalar harici) istenilen bir durum değildir.

Sonuçta yapılan açığa satış sayısı toplam hacim içinde küçük bir miktar sahipse açığa satışın artması hisse üzerinde özel bir satış baskısı yaratmayacaktır. Likit ve ana tahtalarda bu durum oldukça fazla gözükmektedir.

Uygulamamızı İndirmeyi Unutmayın