Bu Hafta Takip Edilecek 5 Önemli Gelişme

239

11 Nisan 2022 EconomIcon

Bu hafta kısa olmasına rağmen piyasalar için yoğun bir hafta olacak. ABD’nin enflasyon verileri paylaşılırken ilk çeyrek kazanç sezonu başlayacak. Enflasyon yeni zirvelere ulaşmış olabilir, banka kazançlarının da düşmesi bekleniyor. Rekor seviyede enflasyonla ve Ukrayna’daki savaştan kaynaklı ekonomik belirsizlikle boğuşan Avrupa Merkez Bankası (ECB) toplanıyor. Kanada ve Yeni Zelanda bankaları da bu hafta toplanacak ve dünyanın enflasyonla mücadelesini gösterecek.

Yeni haftaya başlarken bilmeniz gerekenler:

1. ABD TÜFE raporu

Şubat ayı TÜFE okuması %7,9 ile 40 yılın en büyük yıllık artışını göstermişti ve Ukrayna’daki savaş emtia fiyatlarını çok yükselttiğinden Çarşamba günkü ABD TÜFE raporunun Mart ayında yıllık %8,5 artış göstermesi bekleniyor.

Güçlü bir enflasyon verisi, Fed’in daha agresif faiz artışı olasılığını destekleyecektir ve aynı zamanda daha sıkı para politikasının ekonomi üzerinde olumsuz etkisi olabileceği yönündeki yatırımcı endişelerini artırabilir.

Mart ayında Fed, çeyrek puanlık faiz artırdı ve geçen hafta paylaşılan toplantı tutanakları, enflasyonla mücadelede daha büyük faiz artırımları ile bilançonun küçültülmesi opsiyonlarının önümüzdeki aylar için ihtimal dahilinde olduğuna işaret etti.

2. Ekonomi verileri

TÜFE rakamları dışında ABD’nin ÜFE raporu da Çarşamba günü paylaşılacak. Perakende satış ve tüketici hissiyatı verilerinin yanı sıra Perşembe günü de ilk işsizlik başvuruları açıklanacak.

‘Kutsal Cuma’ günü de endüstriyel üretim ve Empire State imalat endeksi paylaşılacak.

Hafta boyunca Fed’den birçok politikacının konuşmalarını dinleyeceğiz.

Pazartesi günü Fed Yöneticisi Michelle Bowman, Fed Yöneticisi Christopher Waller, Atlanta Fed Başkanı Raphael Bostic ve Chicago Fed Başkanı Charles Evans yer alacak.

Salı günü Fed Yöneticisi Lael Brainard ve Richmond Fed Başkanı Tom Barkin olurken Cleveland Fed Başkanı Loretta Mester ve Philadelphia Fed Başkanı Patrick Harker Perşembe günü boy gösterecek.

3. Banka kazanç raporları

Bu hafta ilk çeyrek kazanç sezonu ABD’nin büyük bankaları ile başlıyor ve analistler, finans sektöründeki kazançların geçen yıla göre düşmüş olduğunu düşünüyor. Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin ardından yatırım bankalarının gelirleri darbe alırken bazı bankalar da Rusya’yla ilişkili kayıplar için karşılık ayırıyor.

JPMorgan (NYSE:JPM) Çarşamba günü; Goldman Sachs (NYSE:GS), Morgan Stanley (NYSE:MS), Citigroup (NYSE:C) ve Wells Fargo (NYSE:WFC) Perşembe günü rapor sunacak.

Bu yıl banka hisseleri şimdiye kadar kötü bir performans sergileyerek S&P 500 endeksinin %6’lık düşüşüne karşı %11 değer kaybetti.

Banka yöneticilerinin, savaştan ve daha agresif bir Fed’den kaynaklı ekonomik sonuçlara karşı ABD ekonomisinin büyümeye devam edip etmeyeceğine dair görüşleri dikkatle dinlenecek gibi görünüyor.

4. ECB

ECB’nin son politika toplantısı Perşembe günü yapılacak ve hızla artan enerji maliyetlerinin büyük etkisiyle Euro Bölgesi’nin enflasyonu %7,5 ile rekor seviyede olurken politikacılar, Ukrayna’daki savaşın blok ekonomisi üzerindeki etkisiyle ilgili belirsizlik nedeniyle politikayı sıkılaştırmaya isteksiz.

Ancak enflasyonda zirveyi gördüğüne dair bir işaret olmadığından ECB yönetim konseyinin daha şahin üyelerinin faiz artırımı çağrılarını görmezden gelmek daha da zor olabilir.

Piyasa izleyicileri ECB’nin bu yıl faiz artıracağına gittikçe daha çok inanıyor.

Mart ayında merkez bankası, tahvil alım teşvik programını Eylül’de bitecek şekilde azaltmaya başladığını duyurdu. Aynı zamanda tahvil alımları bittikten “bir süre sonra” faiz artışlarının bunu takip edebileceğini söyledi.

5. Enflasyon savaşı

Kanada ve Yeni Zelanda merkez bankalarının ikisi de Çarşamba günü toplantılarını yapacak ve piyasa izleyicileri, dünya çapında artan enflasyon nedeniyle her iki bankadaki yetkililerin de 20 yılın en büyük faiz artışını yapmalarını bekliyor.

Reuters tarafından derlenen verilere göre piyasalar, Yeni Zelanda’dan yarım puanlık faiz artırımı şansını %90’dan fazla olarak görürken Kanada’dan aynı hamle için %80 üzerinde olasılıkla fiyatlanıyor.

Kanada’da enflasyonun 2024’e kadar hedefin üzerinde olması beklendiğinden yarım puanlık başka bir artırım da Haziran ayında gelebilir. Yeni Zelanda Şubat ayında faizleri çeyrek puan ve üçüncü kez artırmış, daha büyüklerinin de gelme olasılığına işaret etmişti.

–Bu haberde Reuters’in katkısı bulunmaktadır.