Borsada Kazandıran Portföy Nasıl Hazırlanır?

1.307

20 Nisan 2022 EconomIcon

Borsada Portföy Nasıl Hazırlanır?

Borsada çoğu yatırımcı yukarıda ele aldığım amaçlar doğrultusunda portföyünü hazırlamaktadır. Ama belli bir süreden sonra herkes kendi sistemini kurduğu için portföyünü kolaylıkla beklentisine göre hazırlayabilmektedir. Tabii ki burada işlem gören araçlar hakkında bilgi sahibi olmak işinizi kolaylaştıracaktır. buna göre beklentinizi karşılamanız için hangi araca ne kadar teminat miktarı ile yatırım yapmanız gerektiğini belirleyebilirsiniz. Bu konuda uzmanların önerileri portföyünüzü hazırlarken çeşitli araçlara yatırım yapmanız yönündedir. Bunun nedeni tek araca yatırım yapıldığında kaybetme riskinin daha yüksek olmasıdır. Bu yüzden birden fazla enstrümanı portföyünüze eklediğinizde hem riskleri dağıtmış olursunuz hem de bu riskleri daha kolay kontrol edebilir hale geliriniz.

Borsa yatırımı yaparken dikkat etmeniz gereken en önemli husus kesinlikle portföyünüze yatıracağınız paranın kısa vadede lazım olmaması gerektiğidir. Bu nedenle borç para veya kredi çekip borsaya girmemeniz önerilir. Çünkü sağlam bir portföy oluşturmuşken ve uzun vadede sonucundan beklediğiniz miktarda getiri sağlayabilecekken, geri ödenmesi gereken paranın vade süresi dolduğunda açık pozisyonlarını kapatmak zorunda kalabilirsiniz. Bu nedenle ne kadar teminat yatıracaksınız belirlemelisiniz ve ayrıca bu miktarın dışında paraya sahip olmalısınız. Böylece acil ihtiyaçlarınız karşısında portföyünüzü dağıtmak zorunda kalmazsınız. Hem olumlu sinyaller aldığınızda da ek alımda bulunabilir, daha yüksek kazanç sağlayabilirsiniz.

Portföyünüzde yer alacak ürünleri belirlerken borsa takibi ve fiyat analizlerini yapmayı unutmamalısınız. Bu iki unsuru etkili bir şekilde yönetebilirseniz gerçekten de para kazandıracak portföyü oluşturabilirsiniz. Çünkü biliyorsunuz borsa piyasasında para kazanmanın mantığı basittir. Değer kazanacak araçlar kazanç getirir. Bu konuda fiyatların anlık olarak dalgalanması yatırım araçlarının değerini belirlemede zorluk çekilmesine neden olur. Zamanla öğrenilen borsa bilgisi, artan piyasa tecrübesi ile kolaylıkla paranızı kontrollü olarak yönetebilir ve beklentilerinize kavuşabilirsiniz. Bunun için portföyünüzü hazırlarken dikkat etmeniz gereken hususlar vardır. Şimdi bu hususları ele alalım.

Borsada Portföy Hazırlarken Nelere Dikkat Etmeli?

Borsada portföy hazırlarken dikkat etmeniz gereken öncelikli noktaları deneme hesapları sayesinde uygulamalı olarak kolayca öğrenebilirsiniz. Portföyünüze ekleyeceğiniz araçlara göre dikkat etmeniz gereken hususlar değişir. Örneğin, hisse senedi yatırımı yapacağınızda şirket ve sektör seçimi, emtia ticaretinde ise daha çok gündemdeki haberler fiyatlara etki ederken, dövizler de ekonomik yönlü değişimlerden dolayı dalgalı yapıya sahiptir. Bu nedenle bu gibi püf noktaların bilinmesi son derece önemlidir. Bu konuda hakkında borsa aracı kurumlarının eğitimlerinden faydalanmanızı öneririm. Eğitimlere ilk etaptan başlamanız daha doğru olacaktır. Kurların kademesi arttığında bilgilerin de seviyeleri artmaktadır. Eksik bilgi nedeni ile tekrar başa dönmemek için önerimi dikkate almanızı tavsiye ederim.

Her kişinin borsa yatırım yöntemleri farklıdır. , Kimi tek fiyat üzerinden alım – satımlarını yaparken, kimi de kademeli işlemleri tercih eder. Bu aşamadan portföyünüzü çeşitli tutmanız kadar, işlemlerinizi kademeli olarak gerçekleştirmeniz uzmanların önerdiği önemli konuların içindedir. Bunun nedeni fiyatların dalgalı olmasıdır. Öyle ki 1,32333 seviyesinden alım yapmış olsanız dahi, saniyeler sonra bu seviye düşüşe geçebilir. Böylece x miktardaki para ile 10 lotluk işlem hacmine sahip olurken, aşama aşama düşük fiyat seviyelerinden işlemlerinizi gerçekleştirdiğinizde 10 lot’tan daha yüksek hacim oluşturmuş olursunuz. Buna göre kazancınızın oranı da artar. Aynı taktiği satış yaparken de uygulamalısınız. En son portföyünüze eklediğiniz miktarı, fiyat seviyeleri yükseldikçe parça parça satmalısınız. Böylelikle beklentinizi karşılayabilir, makul kazanımlar elde edebilirsiniz.

Portföyünüzü oluştururken etraftan gelen duyumlara göre değil, beklentinize göre hazırlamalısınız. Çünkü borsa para kazanılan bir yerdir ve bu kapsamda herkes kazanmak ister. Dolayısıyla kimsenin verdiği taktiğe güvenmemelisiniz. Ayrıca kaldı ki bakış açısı, kullanılan yöntemler farklı olduğu için başarılı olan kişinin stratejisi bile diğerlerine başarı getirmemektedir. Bu yüzden en önemlisi kendi alım – satım tekniklerinizi geliştirerek borsaya giriş yapmanızdır. Böylelikle beklentileriniz doğrultusunda portföy hazırlayarak randımanlı sonuçlar elde edebilirsiniz.

Sonuç olarak; iyi bir arkadaş nasıl ki mutsuz olduğunuzda bile yüzünüzü güldürebiliyorsa, borsada belli başlı kurallara dikkat ederek hazırladığınız portföyde ters giden durumlara karşı para kazanmanızı mümkün kılar. Çünkü borsa piyasası dalgalı bir yapıya sahiptir. Fiyatlar düşse bile bir süre sonra yükselir. Eğer yatırımlarınızı buna göre yapmışsanız, yani fiyat seviyelerinin yükseleceğini öngörmüşseniz, fiyatların artmasıyla kazanç sağlayabilirsiniz. Bu konuda elbette ki öngörülerinizin doğru olması gerekir. Bunun için borsa bilginizin belli bir olgunluğa ulaşması şarttır. Bu anlamda eğitimlerden ve sanal hesaplardan faydalanarak kendinizi geliştirebilir, geleceğiniz için adım atarak kazanacağınız paralarla ileride güzel bir yaşam sürebilirsiniz.

Kaynak: Paratic