Borsa’da En Sık Sorulan Sorular

485

1 Temmuz 2022 EconomIcon

Uygulamamızı İndirmeyi Unutmayın

Emir verdikten sonra fiyat değişirse, emir fiyatımı da değiştirebilir miyim?

Limitli alış emirlerinizi daha üst fiyat adımlarına, satış emirlerinizi ise daha alt fiyat adımlarına doğru “Emir İyileştirme” yapabilirsiniz.​

Verdiğim emri iptal edebilir miyim?

BİST tarafından getirilen yeni uygulama ile emir iptali tüm seans süresince yapılabilmektedir.​

Hisse senedine sahip olduğum şirket, bedelli veya bedelsiz sermaye artırımı yaparsa, hisse senetleri ne zaman hesabıma geçer?

Kayıtlı sermaye sisteminde bedelsiz hisse senetleri, sermaye artırımına gidilen günden (T+2) iki iş günü sonra hesabınıza geçer. Bedelli hisse senetleri, bedelli sermaye artırımından payınıza düşen tutarı cari hesabınızda bulundurmanız koşulu ile Rüçhan Hakkı’nın kullanılabileceği son gün hesabınıza geçer.​

Hisse senedine sahip olduğum şirket, Nakit Temettü (kar payı) dağıtırsa, ne zaman hesabıma geçer?

Nakit temettü tutarları, Takasbank tarafından üye hesaplarına alacak kaydedildiğinde, tarafımızdan aynı gün içinde müşteri hesaplarına otomatik olarak alacak kaydedilmektedir.​

Hisse senedi gelirleri vergilendiriliyor mu, vergi oranları nedir?

​Gelir Vergisi Kanunu Geçici Madde 67 kapsamındaki 1.10.2010 tarihinden itibaren geçerli olan vergilendirmeye ve 1.1.2006 öncesindeki vergilendirme rejimine göre, 1.1.2006 tarihinden önce ve sonra olmak üzere hisse senedi gelirleri farklı vergilendirmeye tabidir.

Vergilendirme oran ve bilgileri; ürünler ve gelir türlerine göre Tam Mükellef Kurum ve Gerçek Kişi, Dar Mükellef Kurum ve Gerçek Kişilere yönelik farklılıklar göstermektedir.
Detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.
Temettü gelirleri vergilendiriliyor mu, vergi oranları nedir?

Gelir Vergisi Kanunu Geçici Madde 67 kapsamındaki 1.10.2010 tarihinden itibaren geçerli olan vergilendirmeye ve 1.1.2006 öncesindeki vergilendirme rejimine göre temettü gelirleri vergilendirmeye tabidir.

Vergilendirme oran ve bilgileri; ürünler ve gelir türlerine göre Tam Mükellef Kurum ve Gerçek Kişi, Dar Mükellef Kurum ve Gerçek Kişilere yönelik farklılıklar göstermektedir.
Detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.
Neden hisse senedine yatırım yapmalıyım ?

Kısa/uzun vadeli yatırım imkanı: Hisse senedi, sahibine hem kısa hem uzun vadede yüksek getiri elde etme fırsatı sağlamaktadır. Hisse senetleri, kısa vadeli getiri fırsatının yanı sıra uzun vadede istikrarlı, düzenli ve diğer yatırım araçlarına göre daha yüksek getiri potansiyeline sahiptir. Hisse senedi alım-satımında, hisse senetlerinin değer kaybetmesi halinde zarar etme riski de bulunmaktadır.

Kar payı (temettü): Hisse senedi, sahibine şirketin yıllık net karından pay alma hakkı verir. Şirket genel kurulunda kar dağıtım kararı alınması durumunda hisse senedi sahiplerine temettü ödemesi yapılır.

Sermaye kazancı: Kısa/uzun vadedeki fiyat değişiklikleri değerlendirilerek, hisse senedi alım-satımından elde edilen gelirdir. Hisse senedi alım-satımında, hisse senetlerinin değer kaybetmesi halinde zarar etme riski de bulunmaktadır.

Vergi avantajı: Hisse senedi alım-satımından elde edilen gelire uygulanan stopaj oranı %0’dır.

Halka Arzları nerde görebilirim?

Üyesi olduğunuz banka ya da aracı kurumun mobil uygulamalarından ya da web sitelerinden halka arz adlı kategoriye tıklayarak görebilirsiniz.

Alım-Satım İşlemleri Hangi Saatlerde Yapılır? 

Sürekli işlem yöntemi ile seans 10:00 – 18:00 arasında devam etmektedir. Borsada bu saatler arasında herhangi bir seans arası ya da kısıtlama bulunmamaktadır. 18:00 itibarıyla ise sürekli seans bittiğinde 18:05’e kadar kapanış marj yayını, emir toplama ve fiyat belirleme işlemleri gerçekleştirilmektedir.

 

kripto para analiz siteleri, kripto para analizi,  hisse senedi analizleri, hisse senedi teknik analizleri, hisse senedi temel analiz, hisse senedi temel analiz sitesi,  borsa analiz sitesi, borsa analiz siteleri, borsa teknik analiz siteleri, borsa teknik analiz yöntemleri, borsa firma analizleri, borsa şirket analizleri, borsa şirket hisseleri analizi borsa hisse analizleri, borsa hisse analizi, hisse öneri, hisse tavsiye, halka arz, hisse arz, hisse sattım para hesabıma geçmedi, para hesabıma geçmedi, para ne zaman hesabıma geçer? borsa para hesabıma geçmiyor, hisse parası ne zaman hesaba geçer, ne zaman hesaba yatar, sıkça sorulan sorular, en çok sorulan sorular, en sık sorulan sorular, soru