Borsa İstanbul’da Bu Hafta Öne Çıkan Hisseler

356

5 Haziran 2022 EconomIcon

Uygulamamızı İndirmeyi Unutmayın

Borsa İstanbul’da cuma günü sabah saatlerindeki alıcılı seyir, öğleden sonra yerini satışlara bıraktı. BIST 100 endeksi, öğle saatlerine kadar 2.623 puanda zirve gördükten sonra bir miktar gerileyerek 2.590 puan seviyelerinde destek buldu.

BIST 100, kapanışa doğru 2.590 puandan gelen toparlanmayla 2.600 puan bandında geri döndü. Borsa İstanbul’da son durum nötr olarak görülürken Avrupa borsalarında satıcılı seyir hakim. ABD borsaları da haftanın son iş gününe ekside başladı. Asya pazarında Çin ve Hong Kong borsaları, resmi tatilden dolayı kapalıyken Japon Nikkei borsası, günü artıda kapattı.

Borsa İstanbul’da bugün öne çıkan sektörler, yüzde 2’nin üzerinde değer artışı gören tekstil, inşaat ve turizm oldu. Kimyasal, petrol ve plastik ile elektrik ve mineral ürünleri sektörleri de yüzde 1 civarında değer artışıyla ortalamanın üzerinde hareket etti. Bankalar, kapanışa doğru hafif düşüş görürken yüzde 0,32 oranında değer kaybına sahipti. Holdingler ise an itibarıyla yüzde 0,5 oranında değer kaybına sahip.

Günü ekside kapatmaya hazırlanan sektörler arasında bugün yüzde 2,2 oranında düşüş gören ulaştırma, yüzde 1,5 seviyesinde gerileyen teknoloji ve bilgi teknolojileri endeksleri ilk sıralarda yer aldı.

Hafta kapanışında öne çıkan hisse senetleri

Borsa İstanbul’da haftanın son iş gününde SASA (SASA) Polyester, THY, Karsan (KARSN), Erdemir ve Kardemir (KRDMD) D hisseleri, gün boyu en yüksek işlem hacmine sahip olarak aktifliklerini korudular.

Cuma günü tavan fiyatından işlem gören hisseler ise Tetamat Gıda, Hedef Holding, Boğaziçi Beton, Döktaş Dökümcülük ve Reysaş GYO olarak sıralandı.

Kapanışa doğru taban fiyatında bulunan Kristal Kola hisseleri, dün olduğu gibi bugün de en çok kaybettiren hisse senetleri arasında yer aldı. Pasifik Gayrimenkul, Penta Teknoloji, Koleksiyon Mobilya ve Mepet Metro (METRO), kapanışa doğru en çok değer kaybı gören diğer hisse senetleriydi.

Yazar: Günay Caymaz

Kaynak: Investing.com