Borsa İstanbul Rekor Tazelemeye Devam Ediyor

311

2 Haziran 2022 EconomIcon

Uygulamamızı İndirmeyi Unutmayın

Borsa İstanbul bugün de yükselişine devam etti. BIST 100 endeksi, kapanışa doğru yüzde 1 değer artışıyla 2.590 dolar bandında hareket ediyordu. Endeks, ayrıca 21 Nisan’daki son zirve seviyesi, 2.562 puanı geçtikten sonra rekor seviyesini bugün 2.601 olarak belirledi.

Borsa İstanbul’da haftalık kazançlar artmaya devam ederken ABD borsaları ise negatif açıldı. Avrupa borsalarında ise karışık seyir söz konusuydu.

Borsa İstanbul’da gün kapanışına doğru öne çıkan sektörler arasında perakende ticaret yüzde 2’ye ulaşan değer artışıyla ilk sırada yer aldı. Metal ürünleri, bankalar ve kimyasal, petrol ve plastik sektörleri, günü yüzde 1,5’in üzerinde değer artışıyla kapatmaya hazırlanıyor.

Borsa genelinde yükseliş hakimken spor ve inşaat sektörüne dahil hisselerin ortalama yüzde 1 gerilediği görüldü. Turizm sektörü ise son saatte yüzde 0,5 değer kaybına sahipti.

Günün öne çıkan hisse senetleri

Bugün Borsa İstanbul genelinde en yüksek işlem hacmine sahip hisse senetleri, THY, SASA (SASA) Polyester, Akbank (AKBNK) T.A.Ş. ve Kardemir (KRDMD) D hisseleri olarak sıralandı.

Günün en çok kazandıran hisseleri ise tavan fiyatından işlem gören Yünsa Yünlü, Margun Enerji, Mazhar Zorlu Holding, Egeplast ve Hedef Holding hisseler oldu.

Bugün taban fiyatına yakın işlem gören Kristal Kola ve Pasifik Gayrimenkul ile birlikte yüzde 7 düşüş gören TSKB (TSKB), yüzde 4’e yakın düşüş gören İhlas Gayrimenkul ve Dap Gayrimenkul hisseleri, en çok kaybettiren ilk 5 hisse senedi oldu.

Yazar: Günay Caymaz

Kaynak: Invesitng.com