BofA’nın Bu Hafta Aldığı ve Sattığı Hisseler!

90

21 Ocak 2023 EconomIcon

ABD’li yatırım bankası Bank of America’nın Borsa İstanbul’da bu hafta (16 – 20 Ocak 2023) alım ve satım yaptığı hisseler…

Bank of America hangi hisseleri alıyor? Bank of America bu hafta hisselerde alım poziyonunda geçti. Uluslararası bankanın bu hafta en çok alım yaptığı hisseler arasında TUPRS, THYAO, PGSUS, EREGL, BIMAS hisseleri yer alıyor. Bank of Americanın en çok satım yaptığı hisseler ise AKBNK, GARAN, KCHOL, SISE ve KOZAL hiseeleri yer almaktadır. Bu hafta küresel banka BİST Bankacılık sektöründe satım pozisyonunda geçtiği gözlemlenirken, BİST30 hisselerinde alım poziyonuna geçtiğini görüyoruz.

Alım Yaptığı Hisseler:

1- TUPRS

2- THYAO

3- PGSUS

4- EREGL

5- BIMAS

Satım Yaptığı Hisseler:

1- AKBNK

2-GARAN

3- KCHOL

4- SISE

5- KOZAL

Bank of America Neden Borsa İstanbul’da Hisse Alımı Yapıyor?

Bank of America (BofA) ABD’li bir yatırım bankasıdır. Bankanın neredeyse tüm ülkelerden müşterileri bulunurken bankanın kendisi de bu ülkelerdeki fırsatları değerlendirmeye çalışmaktadır. Enflasyonun yükselmesi ile birlikte hisse senetlerindeki yükselişi önceden tahmin eden BofA, Borsa İstanbul’daki pozisyonlarını arttırmıştır. Dolar kurunun yükselmesi ile birlikte de açılan pozsyonlardaki TL bazında miktarlar oldukça yükseliş göstermiştir. Bu nedenle Bank of America’nın Borsa İstanbul’daki ağırlığı artmıştır. BofA hem yüksek yabancı para miktarına sahip olması nedeniyle hemde dolar 1 ABD Dolarını 18 Türk Lirasından fazla olması nedeniyle istediği şekilde hisselerdeki volatil görünümü arttırabilmektedir.

Uygulamamızı İndirmeyi Unutmayın