Bitcoin’de (BTC), FED Toplantısı Öncesi Yükseliş!

293

4 Mayıs 2022 EconomIcon

Bitcoin (BTC) boğaları ve ayıları, bugün yapılması planlanan önemli Fed toplantısı öncesinde büyük bir mücadele içinde. Yükselen enflasyonun ortasında, Fed muhtemelen faiz oranlarını 50 baz puan artıracak.

Glassnode ve Santiment, zincir üstü verileri açıkladı

Fed faiz artımı nedeniyle, ABD hisse senedi piyasası gergindi. Kripto para piyasası da gergin bir bekleyişte. Son 24 saat içinde, BTC, 38 bin dolar seviyelerinde işlem görüyor. Geçen hafta boyunca, Bitcoin, yatay yönde bir fiyat hareketi sergiledi. Zincir üstü veri sağlayıcı Glassnode, Bitcoin yatırımcılarının yapısının ve temellerinin değiştiğini bildiriyor. Ayrıca, bazı büyük farklılıklar gözlemlendi. Glassnode şunları bildirdi:
Uzun vadeli Bitcoin yatırımcıları satın alma fiyatları (mavi) ve satış fiyatları (pembe) arasında büyük bir farkla kapitülasyona devam ediyor. Bu, BTC tarihindeki en büyük LTH kapitülasyonudur.  Piyasa, kısa bir süre içinde anormal derecede yüksek satış emir hacmi ve hızlı bir fiyat düşüşü sergilediğinde, bir kapitülasyon dönemi gerçekleştiğini söyleyebiliriz.
 BTC fiyatı baskı altında kalırken, “günlük aktif adresleri” yükselişte. Aşağıdaki Santiment grafiğinde, Bitcoin için “temel” ağ etkinliğinin büyümeye devam ettiğini görebiliriz. Öte yandan Ethereum (ETH) da benzer bir yol izliyor. Ethereum, yılın başından beri Bitcoin fiyat düzeltmesini takip ediyor. Geçen hafta, ETH fiyatı 2.800 dolar civarında seyrediyor. ETH/USD fiyat grafiğine baktığımızda, düşen kama gitgide sıkılaşıyor. Bu nedenle, önümüzdeki günlerde yukarı yönlü bir kırılma görmemiz mümkün.

Uzman görüşü: Fed faiz kararı ve Bitcoin üzerindeki etkisi

Mevcut fiyat hareketleri, FOMC Toplantısı öncesinde hem Bitcoin hem de Ethereum için büyük bir “stres testi” gösteriyor. Kripto para firması Dexterity Capital’in kurucu ortağı Abraham Chaibi, MarketWatch’a şunları söyledi:
Çarşamba günü FOMC toplantısında 50 baz puan faiz artırımı bekliorum. Bu, Bitcoin ve kripto para piyasası için daha fazla konsolidasyon anlamına geliyor. Ancak uzun vadede enflasyon düşerse ve Fed para politikasını değiştirirse, o zaman piyasaya etkisi olur.

Neredeyse 50 yıllık deneyime sahip efsanevi trader ve analist Peter Brandt, Bitcoin (BTC)’in bir sonraki fiyat hareketine dair çarpıcı açıklamalarda bulundu. Brandt, ortaya çıkacak keskin bir düzeltme sonrasında Bitcoin’in 30 bin doların altına düşeceğini öngörüyor. Analiste göre yükselen kanalın altına yaşanacak düşüş bir sonraki fiyat dönüşümü sırasında gerçekleşebilir.

Kaynak: Kripto Arena