Bitcoin Tekrar 41.000 Dolar Seviyelerine Geriledi!

280

11 Nisan 2022 EconomIcon

Gözler Salı Günü Yayınlanacak Raporda
Bitcoin, 23 Mart’tan bu yana ilk kez 42.000 doların altına düştü ve faiz oranlarının artacağıyla ilgili endişelerin yaşandığı dönemde işlem gördüğü fiyat aralığına geri döndü.

Bitcoin, Pazartesi sabahı 41.503 dolara kadar düştü ve son yedi günlük düşüşünü devam ettirdi. Mart sonunda 48.000 doların biraz üzerinde zirve yaptığından bu yana, Bitcoin ve diğer tokenler, daha sıkı para politikasına ilişkin endişeler nedeniyle aşağı çekildi. Geçen hafta Miami’deki Bitcoin 2022 konferansı etrafında oluşan heyecan bile, trendi tersine çevirmek için yeterli olmadı.

Ekonomistlerin Salı günü açıklanacak veriler öncesinde yaptığı ankete göre, ABD enflasyonu büyük olasılıkla Mart ayında %8.4’e yükselerek 1982’nin başından bu yana en yüksek ivmelenmeye ulaşacak. Goldman Sachs Group Inc. Baş Ekonomisti Jan Hatzius Cuma günü yaptığı açıklamada, Fed’in faiz oranlarını %4’ün üzerinde artırması gerekebileceğini söyledi.

Daha sıkı para politikası beklentileri, giderek artan bir şekilde birlikte hareket eden kripto paralar ve teknoloji hisseleri gibi daha riskli varlıklara olan talebi olumsuz etkiledi. Diğer büyük tokenler de Pazartesi günü düşüş yaşadı. Polkadot %8.7 ve Ether %4.6 oranında geriledi.

Analistler, Bitcoin’in tabiri caizse cicim aylarının geçtiğini ve Salı günü yayınlanması muhtemel ABD tüketici fiyat raporunun Fed’i daha sıkı para politikalarına iteceğini düşünüyor. Raporun olumsuz olması durumunda -ki pek çoğu öyle olacacağını tahmin ediyor- piyasaları yeni bir şok dalgası sarabilir.

Bitcoin bütün bu olumsuzluklar ortasında 50 günlük hareketli ortalamasının altına düştü. Bu haberin girildiği esnada Bitcoin fiyatı 41.509 dolardan işlem görüyordu. Benzer şekilde hisse senetleri de, Çin piyasalarının keskin bir şekilde düşmesi ve Avrupa’nın Stoxx 600 göstergesinin %0.6 oranında düşmesiyle çoğunlukla düşük işlem görüyor.