BIST Şirketlerinden Güncel Haberler

508

13 Nisan 2022 EconomIcon

Borsa İstanbul’da işlem gören şirketlerin yaptıkları bildirimlere göre hazırladığımız güncel şirket haberleri özetimize içeriğimizin devamında göz atabilirsiniz.

Esenboğa Elektrik, Ford (FROTO) Otomotiv’e güneş santrali kurulumu için anlaşma sağladı

Esenboğa Elektrik ile Koç Topluluğu Şirketlerinden Ark İnşaat Sanayi ve Ticaret A.Ş. arasında Ford Otomotiv Sanayi A.Ş. firmasının “Çatı ve Cephe Öztüketim Güneş Santrali” kurulumu anlaşması sağlandı.

Anlaşma kapsamında 3,6 MW gücünde olacak olan Ford Otomotiv Sanayi A.Ş. idaresinde bulunan Kocaeli İli, Gölcük İlçesinde yer alan Yeniköy Tesisleri Kaynak Binası’na çatı ve cephe güneş enerji santrali olarak uygulanacak.

Yan cephede ileri teknoloji şeffaf güneş panelleri kullanılarak güneş ışığı iç mekanın aydınlatırken bir taraftan da elektrik üretimi sağlanacak. Ayrıca bu özel projede çatılara da güneş panelleri konularak güneş enerjisinden elektrik üretimi sağlanırken karbon emisyonunun azalmasına büyük katkıda bulunması hedefleniyor.

Esenboğa Elektrik tarafından yapılan açıklamada ihale bedeli, 2.655.000 euro + KDV olarak bildirildi.

Halkbank (HALKB), Yıldız Tekno Girişim Sermayesi Yatırım Ortaklığı’na iştirak etti

Türkiye Halk Bankası A.Ş., 30.000.000 TL sermaye ile kurulan Yıldız Tekno Girişim Sermayesi Yatırım Ortaklığı A.Ş.’ye 10.000.000 TL sermaye ve %33,33’lük pay oranı ile iştirak edildiğini ve şirketin 12.04.2022 tarihi itibarıyla tescil edildiğini açıkladı.

Vakıf GYO, İUFM projesinde Vakıfbank (VAKBN)’a yapılan satışın bedelini tahsil etti

Vakıfbank, İstanbul Uluslararası Finans Merkezi (İUFM) projesi kapsamında devam etmekte olan Vakıf Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı’na ait projenin Genel Müdürlük hizmet binası olarak kullanılması planlanan 52 katlı bloğunda yer alan 25.718 m² alanın 930 milyon TL + KDV’ye satın alınması ve işbu satın alıma ilişkin olarak her türlü sözleşmenin imzalanabilmesi hususunda Genel Müdürlük makamı yetkili kılındığı duyurdu.

Bu kapsamda Banka, Genel Müdürlük hizmet binası olarak kullanılması planlanan 52 katlı bloğunda yer alan 25,718 m²’lik yerin satın alınmasına ilişkin Vakıfbank ve Vakıf Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı arasında satış vaadi sözleşmesi imzaladı.

VBTS kapsamına alınan hisse senetleri

Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi (VBTS) kapsamında ihlas Haber Ajansı A.Ş. (IHAAS), İş Finansal Kiralama A.Ş. (ISFIN), Konya Kağıt Sanayi ve Ticaret A.Ş. (KONKA), Milpa Ticari ve Sınai Ürünler Pazarlama Sanayi ve Ticaret A.Ş. (MIPAZ) ve Panora Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş. (PAGYO) payları 13.04.2022 tarihli işlemlerden (seans başından) 12.05.2022 tarihli işlemlere (seans sonuna) kadar açığa satışa ve kredili işlemlere konu edilemeyecek.

Türkiye Şişe ve Cam Fabrikaları A.Ş. (SISE) pay geri alımı

Şişe Cam, 12 Nisan 2022 tarihinde 16,97 TL – 17,22 TL fiyat aralığından (ortalama 17,11 TL) 1.570.410 adet pay geri alındığını ve şirketin sahip olduğu SISE paylarının 44.770.937 adede ulaştığını bildirdi. (Şirket sermayesine oranı %1,46).

Vestel (VESTL) Beyaz Eşya Sanayi ve Ticaret A.Ş. (Vestel Beyaz Eşya Sanayi ve Ticaret A.Ş. (VESBE) kâr payı dağıtım kararını açıkladı

Vestel Beyaz Eşya, kar payı dağıtım politikası kapsamında 1 TL nominal değerli pay için 0,3928 TL temettü ödemesi açıkladı. Toplam dağıtılacak kâr payının net dağıtılabilir dönem kârına oranı yüzde 43,35 oldu.

Temettü kullanım tarihi 30 Haziran 2022 olarak belirlenirken kâr payı ödemelerinin 4 Temmuz 2022 tarihinde yapılacağı duyuruldu.

Yazar: Günay Caymaz

Kaynak: Investing.com