BIST Şirketlerinden Güncel Haberler

436

12 Nisan 2022 EconomIcon

Borsa İstanbul’da işlem gören şirketlerin yaptıkları bildirimlere göre hazırladığımız güncel şirket haberleri özetimize içeriğimizin devamında göz atabilirsiniz.

Türk İlaç ve Serum Sanayi A.Ş. (TRILC)

Türk İlaç ve Serum Sanayi A.Ş ile Endonezya’da yerleşik Dünya Sağlık Örgütü onaylı tedarikçi PT.Bio Farma (Persero) şirketi arasında aşı tedarik anlaşması yapıldığı duyuruldu.

T.C Sağlık Bakanlığı rutin aşı takvimi içerisinde yer alan Oral Polio Çocuk Felci (OPV) aşısı için tüm dünyada tek bulk sağlayıcısı konumunda olan Endonezya Firması,  OPV aşısının Türkiye’de Türk İlaç tesislerinde dolumunun yapılması ve ruhsatlandırılması için şirketi tek yetkili temsilcisi kıldı.

THY’nin yolcu doluluk oranı Mart ayında %75,8 oldu

THY, Mart 2022 dönemine ilişkin trafik sonuçlarını açıkladı. Buna göre;

• Mart 2019 döneminde 5,9 milyon olan toplam yolcu sayısı, 2022 yılının aynı döneminde 4,8 milyon olarak gerçekleşti.

• Yolcu doluluk oranı Mart 2022 döneminde %75,8 olarak gerçekleşti.

• Taşınan Kargo-Posta, Mart 2019 döneminde 139.744 ton iken, 2022 yılının aynı döneminde %2’lik artışla 142.526 tona ulaştı.

Çelebi Hava (CLEBI), Bangalore International Airport ihalelerine katıldı

Çelebi Hava, Hindistan’ın Kempegowda Uluslararası Havalimanı işletmecisi Bangalore International Airport Limited’in (BIAL) açtığı, 15 yıl süre ile (+7 yıl uzatma opsiyonlu) kargo terminallerinin inşaatı, iyileştirilmesi, işletilmesi, yönetimi, bakımı ve devri işine hizmet sağlayıcı seçimi için 2 ihaleye iştirak ettiğini duyurdu.

İhaleyi gerçekleştiren firma, BIAL’in belirlediği ihale kurallarına göre, her 2 ihaleye birden iştirak eden ihale katılımcıların, ihalelerden yalnızca birini kazanabileceklerini belirtti. Söz konusu ihalelerin Nisan ayı içerisinde sonuçlanması bekleniyor.

Global Ports, Heraklion Limanı ihalesinde, ihaleye katılan diğer 7 konsorsiyumla birlikte ön yeterlilik aldı

Global Ports, dolaylı bağlı ortaklığı Global Ports Holding Plc (GPH) ve Portek International Private Limited – GPH Cruise Port Finance Ltd. konsorsiyumunun, Yunanistan’ın Girit Adası’nda yer alan ve stratejik öneme sahip olan Heraklion Limanı ihalesinde, ihaleye katılan diğer 7 konsorsiyumla birlikte ön yeterlilik alındığını duyurdu. Söz konusu konsorsiyuma Portek International Private Limited %80, GPH Cruise Port Finance Ltd. ise %20 oranında ortak.

Anel Elektrik (ANELE), borçların yeniden yapılandırılması hakkında bilgilendirme yaptı

Anel Elektrik, 25.03.2022 tarihli KAP açıklaması ile, Finansal Yeniden Yapılandırma Çerçeve Anlaşması kapsamında bankalara olan finansal borçlarımızın yeniden yapılandırılması için lider banka olarak Denizbank A.Ş.’ye gerekli başvuru evrakları hazırlanarak başvurulduğu bilgisini paylaşılmıştı.

Yapılan başvuru akabinde 5411 sayılı Bankacılık Kanunu’nun Geçici 32. maddesi ve buna ilişkin mevzuat uyarınca başlamış olan durumun korunması sürecinin, Alacaklı Kuruluşlar Konsorsiyumu (AKK) tarafından yapılan oylama ile devamına karar verildi.

Anel Elektrik ile ilgili yapılan diğer bir duyuruda şirket, Rusya Federasyonu Moskova şehrinde yer alan Anel Elektrik Proje Taahhüt ve Ticaret A.Ş. Moskova Şubesi‘nin hâlihazırda faaliyetinin bulunmaması nedeni ile kapatılmasına oy birliği ile karar verildiğini duyurdu.

VBTS kapsamına alınan hisseler

Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi (VBTS) kapsamında Acıselsan Acıpayam Selüloz Sanayi ve Ticaret A.Ş. (ACSEL) payları 12.04.2022 tarihli işlemlerden (seans başından) 11.05.2022 tarihli işlemlere (seans sonuna) kadar açığa satışa ve kredili işlemlere konu edilemeyecek.

VBTS kapsamında Formet Çelik Kapı Sanayi ve Ticaret A.Ş. (FORMT) paylarında 12.04.2022 tarihli işlemlerden (seans başından) 11.05.2022 tarihli işlemlere (seans sonuna) kadar brüt takas uygulanacak. İlgili payda halihazırda uygulanmakta olan ve VBTS kapsamında önceki aşamalarda tanımlanan tedbirler de (açığa satış ve kredili işlem yasağı tedbiri) brüt takas tedbirinin uygulandığı süre boyunca devam edecek.

Yazar: Günay Caymaz

Kaynak: Investing.com