BIST Şirketlerinden Güncel Haberler

299

11 Nisan 2022 EconomIcon

Borsa İstanbul’da işlem gören şirketlerin yaptıkları bildirimlere göre hazırladığımız güncel şirket haberleri özetimize içeriğimizin devamında göz atabilirsiniz.

Ard Grup, Havelsan ile çözüm ortaklığı sözleşmesi imzaladı

Ard Grup, HAVELSAN Hava Elektronik Sanayi ve Ticaret A.Ş. tarafından geliştirilmiş, fikri ve sınai mülkiyet hakları HAVELSAN’a ait olan, Havelsan Diyalog (video konferans sistemi) ürününe ilişkin pazarlama, satış ve satış sonrası operasyonel destek sağlanması için çözüm ortaklığı sözleşmesi imzalandığını açıkladı.

Gezinomi Seyahat (GZNMI) hisselerine tedbir getirildi

Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi (VBTS) kapsamında Gezinomi Seyahat (GZNMI)  payları 11.04.2022 tarihli işlemlerden (seans başından) 10.05.2022 tarihli işlemlere (seans sonuna) kadar emir paketi tedbiri ile işlem görecek.

Emir paketi tedbiri, “piyasa emri ve piyasadan limite emir girişinin kısıtlanması”, “emir iptalinin, emir miktar azaltımı ile emir fiyat kötüleştirmesinin yasaklanması” ve “emir toplama bilgi yayınının kısıtlanması” uygulamalarını kapsamakta.

İlgili payda halihazırda uygulanmakta olan ve VBTS kapsamında önceki aşamalarda tanımlanan tedbirler de (açığa satış ve kredili işlem yasağı ile brüt takas tedbirleri) emir paketi tedbirlerinin uygulandığı süre boyunca devam edecek.

Ziraat Bankası sendikasyon kredisi anlaşması yaptı

Ziraat Bankası 352,5 milyon dolar ve 814 milyon euro olmak üzere toplamda 1,24 milyar dolar büyüklüğünde sendikasyon kredisi temin ederek geçen yıl sağladığı krediyi, parite etkisinden arındırılmış olarak, %100 oranında yeniledi.

367 gün vadeli kredinin maliyeti dolar dilim için SOFR+275 baz puan ve Euro dilim için Euribor+210 baz puan oldu. Amerikan Doları (USD) para birimi bazında sağlanan kredilerde LIBOR gösterge faiz oranının temsil kabiliyetinin ortadan kalkması nedeniyle kredinin ABD Doları cinsinden dilimi SOFR’a (Secured Overnight Funding Rate, Teminatlı Gecelik Faiz Oranı) endeksli olarak gerçekleşti.

Ziraat Bankası sendikasyon kredisi temini aşamasında Abu Dhabi Commercial Bank PJSC, Emirates NBD Capital Limited ve The Commercial Bank (P.S.Q.C.) koordinatörlüğünde gerçekleştirilen anlaşmada; Emirates NBD Capital Limited, Standard Chartered Bank ve Sumitomo Mitsui Banking Corporation sürdürülebilirlik koordinatörleri olarak görev aldı.

Emek Elektrik Endüstrisi A.Ş. (EMKEL)

Emek Elektrik, %24 ortağı olduğu Emek Araştırma Geliştirme A.Ş., EMCO firmasına “Yağ Dolum, Fırınlama ve Laboratuvar” kurulumuna ilişkin teknik paket hazırlama ve üretim desteğine ilişkin verilen teklifin onayladığını ve ilgili mal ve hizmet satın alımına ilişkin akreditifin 07.04.2022 tarihinde açıldığını duyurdu.

Şirket, 2022 yılı sonuna kadar Pakistan’daki tesislerin yatırımının tamamlanarak, üretime hazır hale gelmesi ve satışların başlanmasını öngörüyor.

Söz konusu projenin şirket satışlarına 2023 yılından itibaren yıllık 1 ila 1,5 milyon dolar arasında bir artış sağlamasının hedeflendiği duyuruldu.

Yazar: Günay Caymaz

Kaynak: Investing.com