BIST Şirketlerinden Güncel Haberler!

375

8 Nisan 2022 EconomIcon

Borsa İstanbul’da işlem gören şirketlerin yaptıkları bildirimlere göre hazırladığımız güncel şirket haberleri özetimize içeriğimizin devamında göz atabilirsiniz.

Vakıf GYO, İUFM Projesi kapsamında Vakıfbank (VAKBN)’a gayrimenkul satışı gerçekleştirecek

Vakıf GYO, İUFM Projesi kapsamındaki Vakıflar Bankası T.A.O. Genel Müdürlük Hizmet Binası ve Tesisleri Projesi’ne ait 52 katlık blokta yer alan ofis üniteleri içerisinden toplam 25.718 m² büyüklüğündeki alanın, Türkiye Vakıflar Bankası T.A.O.’ya toplam 930.000.000 TL + KDV bedelle satışı için Türkiye Vakıflar Bankası T.A.O. ile şirketin arasında Gayrimenkul Satış Vaadi Sözleşmesi imzalanmasına karar verdi.

Çimentaş, bağlı ortaklığının devralınması suretiyle birleşme kararı aldı

Çimentaş İzmir Çimento Fabrikası Türk A.Ş. Yönetim Kurulu, şirketin yüzde 100 bağlı ortaklığı Ege Kırmataş Madencilik İnşaat Lojistik Sanayi ve Ticaret A.Ş.’nin aktif ve pasifi ile devir almak suretiyle şirketin bünyesinde birleşilmesine karar verdi.

Gezinomi, yeni kurulacak yatırım bankasına ortak olacak

Gezinomi, toplam sermayesi 300 milyon TL olan, “Q Yatırım Bankası Anonim Şirketi” unvanıyla kurulacak yatırım bankasına, beheri 1,00 TL değerinde, 30.000.000 adet paya karşılık gelen 30.000.000,00 TL sermayeyi nakden taahhüt ederek pay sahibi olunmasına karar verdi.

Q Yatırım Bankası A.Ş. kuruluş izni için BDDK’ya başvuru yapılmış olup işlemler devam ediyor. Şirket, taahhüt edilen tutarın ödemesini henüz gerçekleştirmediği bilgisini verdi.

Ziraat Portföy Yönetimi çıkarılmış sermaye ve kayıtlı sermaye tavanını artırıyor

SPK, Ziraat Portföy Yönetimi A.Ş.’nin, 12,5 milyon TL olan çıkarılmış sermayesinin 50 milyon TL’ye ve 12,5 milyon TL olan kayıtlı sermaye tavanının ise 100 milyon TL’ye artırılmasına izin verdi.

Martı Otel ve Oylum Sınai’nin bedelli sermaye artırımı SPK tarafından onaylandı

Martı Otel İşletmeleri A.Ş.’nin 120 milyon TL mevcut sermayesinin 600 milyon TL’ye çıkarılması kapsamında 480 milyon TL bedelli sermaye artırımının halka arz yoluyla yapılması SPK tarafından onaylandı.

SPK tarafından onaylanan diğer bir sermaye artırımı Oylum Sınai Yatırımlar A.Ş.’nin 57.382.400 TL tutarındaki bedelli sermaye artırım talebiydi. Oylum Sınai, halka arz yoluyla 27.617.600 TL mevcut sermayesini 57.382.400 TL tutarındaki bedelli sermaye artırımıyla 85.000.000 TL’ye çıkarmayı planlıyor.

Egeplast’ın tahsisli pay satışına onay verildi

Egeplast Ege Plastik Ticaret ve Sanayi A.Ş.’nin 400 milyon TL tutarındaki kayıtlı sermaye tavanı içerisinde, 20 milyon TL olan çıkarılmış sermayesinin, mevcut ortakların yeni pay alma hakları tamamen kısıtlanmak suretiyle, Borsa Toptan Alış Satış İşlemlerine İlişkin Prosedür çerçevesinde belirlenecek pay satış fiyatı esas alınmak suretiyle 140 milyon TL satış bedeli karşılığı hesaplanacak nominal tutarda artırılması nedeniyle ihraç edilecek ve Mazhar Zorlu Holding A.Ş.’ye tahsisli olarak satılacak paylara ilişkin ihraç belgesi, SPK tarafından onaylandı.

Konfor Grup, bu yılın ikinci yarısında borsaya açılmayı planlıyor

Dünya gazetesi haberine göre Konfor Mobilya, Konfor Yatak, Çetmen ve 2021 sonunda geliştirdiği Cossbed online satış yatak markaların bulunduran Konfor Grup, 2022 yılının ikinci yarısında borsaya açılmayı hedefliyor. Mobilya grubu, bu yıl borsaya açılırsa mobilya sektöründe borsaya açılan 4’üncü şirket olacak.

Idealist Danışmanlık hisselerine tedbir getirildi

Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi (VBTS) kapsamında IDEAS  paylarına 08.04.2022 tarihli işlemlerden (seans başından) 06.05.2022 tarihli işlemlere (seans sonuna) kadar brüt takas uygulanacak. İlgili payda halihazırda uygulanmakta olan ve VBTS kapsamında önceki aşamalarda tanımlanan tedbirler de (açığa satış ve kredili işlem yasağı tedbiri) brüt takas tedbirinin uygulandığı süre boyunca devam edecek.

Yazar: Günay Caymaz

Kaynak: Investing.com