BIST Şirketlerinden Güncel Haberler

360

1 Haziran 2022 EconomIcon

Uygulamamızı İndirmeyi Unutmayın

Borsa İstanbul’da işlem gören şirketlerin yaptıkları bildirimlere göre hazırladığımız güncel şirket haberleri özetimize içeriğimizin devamında göz atabilirsiniz.

Sabancı Holding’in Hollanda’da kurduğu DxBV, siber güvenlik şirketinin % 51’ini satın aldı

Sabancı Holding’in Hollanda’da kurmuş olduğu Dx Technology Services and Investment BV (DxBV), siber güvenlik alanında Orta Doğu, ABD, Avrupa ve Asya pazarlarında faaliyette bulunan Radiflow Ltd. sermayesinin %51’ini temsil eden payları, toplam 30,5 milyon dolar bedelle 30.05.2022 tarihi itibarıyla satın aldı.

Ege Gübre, kompoze gübre üretimine belirsiz süreyle ara verdi

Ege Gübre, dünya piyasalarındaki gübre ve gübre hammaddesi fiyatlarında meydana gelen aşırı yükseliş sebebiyle, iç piyasada bütçe tahminlerinin de ötesinde beklenmeyen bir talep daralması yaşandığını duyurdu.

Ege Gübre, sonbahar ve kış dönemi için üretmeyi planladığı kompoze gübreyi en uygun fiyatlarla çiftçiye sunma gayretinde olduğunu, global piyasalardaki gübre ve gübre hammaddesi fiyatlarındaki bu belirsizlik ortamı içinde hammadde temini ve gübre üretimine belirsiz bir süre ara vermeye karar verdiğini açıkladı.

S&P, Anadolu Efes (AEFES)’in BBB- olan uzun vadeli kredi ve tahvil notlarını negatif izlemeye aldı

Standard&Poor’s, Anadolu Efes’in BBB- olan uzun vadeli kredi ve tahvil notlarını negatif izlemeye alırken, şirketin likiditesinin iyi olduğunu ve yakın vadede refinansman riskinin olmadığını değerlendirdi. S&P, Anadolu Efes’in coğrafi olarak farklı operasyonlarda birden fazla para birimine karşı finansal ve operasyonel risklerini yönetme becerisinin de altı çizdi.

S&P, Coca-Cola (CCOLA) İçecek’in kredi notunu negatif izleme statüsüne aldı

S&P Ratings, Coca-Cola içeceğin ana hissedarı olan Anadolu Efes’in kredi notunu izlemeye almasını takiben, CCI’nın “BBB-” olan kredi notunu da negatif izlemeye aldığını ve Anadolu Efes’in olası bir not indiriminin CCI’nın “BBB-” notunun da en fazla iki basamağa kadar aşağı yönlü revize edilmesine yol açabileceğini belirtti.

Bu kararın yalnızca, S&P’nin Anadolu Efes üzerindeki değerlendirmesine dayanmakta olup S&P’nin metodolojisine göre Coca-Cola’nın notunu Anadolu Efes’in notu ile eşitlemeyi amaçlamadığına vurgu yapıldı. Ayrıca, S&P, CCI operasyonlarının mevcuttaki değişken ve yüksek enflasyon ortamında dirençli duruşunu koruduğunu belirtti.

Garanti BBVA (BBVA) sendikasyon kredisini bu kez sosyal kriterler odağında yeniledi 

Garanti BBVA yurt dışı borçlanma programı kapsamında uluslararası piyasalardan sağladığı sendikasyon kredisini %100 olarak yeniledi.

367 gün vadeli 283,5 milyon dolar ve 290,5 milyon euro tutarında iki ayrı dilimden oluşan sendikasyon kredisi anlaşması 16 ülkeden 30 bankanın katılımıyla imzalandı. Dış ticaretin finansmanı ile genel kurumsal amaçlarla kullanılacak kredinin toplam maliyeti sırasıyla SOFR + % 2,75 ve Euribor + %2,10 olarak gerçekleşirken, işleme toplamda %125,12 oranında talep geldiği duyuruldu.

İki yıl önce dünyanın ilk ESG kriterlerine bağlı sendikasyon kredisini hayata geçiren Garanti BBVA, bu sendikasyon kredisini ise farklılaştırarak sosyal kriterlere endeksli olarak yeniledi.

Alarco Carrier, Ümraniye’deki fabrikasının satışı konusunda potansiyel bir alıcı ile görüşmelere başladı

Alarco Carrier, İstanbul, Ümraniye ilçesindeki fabrikasının satışı konusunda potansiyel bir alıcı ile görüşmelere başladığını duyurdu.

Pay geri alımı yapan şirketler

MLP Sağlık Hizmetleri A.Ş. (MPARK), 31.05.2022 tarihinde Borsa İstanbul’da pay başına 35,70 TL – 36,32 TL (ağırlıklı ortalama 36,07 TL) fiyat aralığından toplam 50.000 TL nominal değerli MPARK payları geri alımı yaptı. Bu işlemlerle birlikte, 31.05.2022 tarihi itibarıyla geri alınan payların toplam nominal değeri 290.000 TL olup, bu payların sermayeye oranı %0,1394’e ulaştı.

Verusa Holding A.Ş. (VERUS), 31.05.2022 tarihinde 59,40 TL – 59,45 TL fiyat aralığından (ortalama 59,4347 TL) 7.195 adet pay geri alınmış ve şirketin sahip olduğu VERUS payları 62.729 adede ulaşmıştır. (Şirket sermayesine oranı %0,0896)

Gedik Yatırım Menkul Değerler A.Ş. (GEDIK), 31.05.2022 tarihinde 7 TL fiyattan 25.000 adet pay geri alınmış ve bu geri alım programı kapsamında şirketin sahip olduğu GEDIK payları 25.000 adede ulaşmıştır. (Şirket sermayesine oranı %0,01)

VBTS kapsamına alınan hisseler

Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi (VBTS) kapsamında Smart (SMART) Güneş (SMRTG) ve Global Menkul Değerler (GLBMD) paylarına, Haziran ayı boyunca kadar brüt takas uygulanacak. İlgili payda halihazırda uygulanmakta olan ve VBTS kapsamında önceki aşamalarda tanımlanan tedbirler de (açığa satış ve kredili işlem yasağı tedbiri) brüt takas tedbirinin uygulandığı süre boyunca devam edecek.

Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi (VBTS) kapsamında Fenerbahçe Futbol A.Ş. (IFENER) payları, Haziran ayında açığa satışa ve kredili işlemlere konu edilemeyecek.

Özerden Plastik (OZRDN), payları ise Haziran ayında emir paketi tedbiri ile işlem görecek. Emir paketi tedbiri, “piyasa emri ve piyasadan limite emir girişinin kısıtlanması”, “emir iptalinin, emir miktar azaltımı ile emir fiyat kötüleştirmesinin yasaklanması” ve “emir toplama bilgi yayınının kısıtlanması” uygulamalarını kapsamaktadır.

İlgili payda halihazırda uygulanmakta olan ve VBTS kapsamında önceki aşamalarda tanımlanan tedbirler de (açığa satış ve kredili işlem yasağı ile brüt takas tedbirleri) emir paketi tedbirlerinin uygulandığı süre boyunca devam edecektir.

Yazar: Günay Caymaz

Kaynak: Investing.com