BIST Şirketlerinden Güncel Haberler

455

20 Mayıs 2022 EconomIcon

Borsa İstanbul’da işlem gören şirketlerin yaptıkları bildirimlere göre hazırladığımız güncel şirket haberleri özetimize içeriğimizin devamında göz atabilirsiniz.

Esenboğa Elektrik, Eczacıbaşı Yapı ile santral kurulum sözleşmesi imzaladı

Esenboğa Elektrik, güneş enerji santralleri anahtar teslimi müteahhitlik faaliyetleri kapsamında, Eczacıbaşı Holding şirketlerinden Eczacıbaşı Yapı Gereçleri Sanayi ve Ticaret A.Ş. ile “SSG Bozüyük Fabrikası Çatı Öztüketim Güneş Enerji Santrali” kurulumu sözleşmesi imzaladığını duyurdu.

Söz konusu yatırım ile güneş enerjisinden elektrik üretimi sağlanırken aynı zamanda karbon emisyonunun azalmasına da büyük katkıda bulunulacağı bilgisi verildi. Sözleşme bedeli KDV hariç 2.417.867 olarak iletildi. (38.174.735 TL + KDV)

Servet GYO, “Sefaköy Boulevard” projesine ilişkin olarak Arı Finansal Kiralama ile “Arsa Payı Karşılığı İnşaat ve Hasılat Paylaşımı” sözleşmesi imzalayacak

Servet Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş., Sefaköy Boulevard projesinin inşaatının tamamını yapmak ve inşa edilecek bağımsız bölümlerin bir kısmının satışını yaparak hasılatını paylaşmak üzere Arı Finansal Kiralama A.Ş. ile “Arsa Payı Karşılığı İnşaat ve Hasılat Paylaşımı” sözleşmesi imzaladı.

Bu sözleşme ile tüm bağımsız bölümlerin %45’lik kısmına denk gelen 180 adet bağımsız bölümün arsa payı karşılığı “Bağımsız Bölüm” olarak şirkete teslim edilecek. Kalan %55’lik kısma denk gelen bağımsız bölümler ise Arı Finansal Kiralama A.Ş. tarafından satılacak.

ARD Grup Bilişim, Ar-Ge Merkezi belgesi aldı

ARD Grup, T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Ar-Ge Teşvikleri Genel Müdürlüğü’nün 18.05.2022 tarihli yazısına istinaden, Ar-Ge Merkezi belgesi verilmesi ve şirketin 5746 sayılı kanun kapsamında sağlanan teşvik ve muafiyetlerden mevzuatla belirlenen süreler esas alınarak yararlandırılmasına uygun bulunduğunu duyurdu.

Konfrut AG Tarım, 50 milyon TL’lik yatırım kararı aldı

Konfrut, 100% iştiraki Konfrut AG Tarım A.Ş. faaliyet göstermekte olduğu üç ana iş biriminden biri olan lojistik biriminde tarım ürünleri entegre depolama ve lojistik faaliyetleri altında, meyve ve sebze taşımacılığı için özel tasarlanmış fiber havuz ve frigo dorseler için 50 milyon TL değerinde yatırım kararı aldı. Bu yatırımla 2022 yılında 100 bin tonun üzerinde zirai hammadde taşınması hedeflenmekte.

Matriks ve Pamel paylarına 1 ay süreyle önleyici tedbirler uygulanacak

Borsa İstanbul tarafından yapılan açıklamaya göre Tedbir Yönetim Sistemi kapsamında piyasasında gerçekleşen işlemler nedeniyle Matriks Bilgi Dağıtım Hizmetleri A.Ş. (MTRKS (IS:MTRKS)) payına 20.05.2022 tarihinden itibaren 1 ay süreyle mevcut “Açığa Satış Yasağına” ilave olarak “Kredili İşlem Yasağı” ve “Brüt Takas” önleyici tedbirleri uygulanacak.

Pamel Yenilenebilir Elektrik Üretim A.Ş. (PAMEL.E) payına ise 20.05.2022 tarihinden itibaren 1 ay süreyle mevcut “Açığa Satış Yasağına” ilave olarak “Kredili İşlem Yasağı” önleyici tedbiri uygulanması kararı alındı.

VBTS kapsamsında tedbir uygulanan hisseler

Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi (VBTS) kapsamında Dinamik Isı (DNISI) ve Euro Yatırım payları, 20.05.2022 tarihli işlemlerden 17/06/2022 tarihli işlemlere kadar açığa satışa ve kredili işlemlere konu edilemeyecek.

Yazar: Günay Caymaz

Kaynak: Investing.com