BIST Şirketlerinden Güncel Haberler

409

6 Mayıs 2022 EconomIcon

Borsa İstanbul’da işlem gören şirketlerin yaptıkları bildirimlere göre hazırladığımız güncel şirket haberleri özetimize içeriğimizin devamında göz atabilirsiniz.

Şişecam’ın net satışları ilk çeyrekte artış gösterdi

Şişecam’ın 2022 yılı Ocak-Mart dönemine ilişkin konsolide net satışları 17 milyar TL’ye ulaştı. Şirketin Türkiye’den yapılan ihracat ile yurt dışı üretimden satışların toplamını ifade eden uluslararası satışların konsolide satışlar içindeki payı ise yüzde 66 seviyesinde gerçekleşti.

İlk çeyrekte 1,4 milyon ton cam üreten Şişecam (SISE), bu dönemde 1,2 milyon ton soda külü ve yaklaşık 1 milyon ton endüstriyel hammadde üretimi gerçekleştirdi.

Odaş Elektrik payları VBTS kapsamına alındı

Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi (VBTS) kapsamında ODAS (ODAS) payları 06.05.2022 tarihli işlemlerden (seans başından) 03.06.2022 tarihli işlemlere (seans sonuna) kadar açığa satışa ve kredili işlemlere konu edilemeyecek.

Brisa’nın ilk üç aylık konsolide net kârı ikiye katlandı

87 ülkeye Lassa markasının ihracatını yapan Brisa, yeni bir rekora imza atarak ihracatta tüm zamanların en yüksek sevkiyatını gerçekleştirdi. Şirketin ilk çeyrek dönem toplam ihracatı, 80,5 milyon dolara ulaştı. ilk çeyrek döneminde lastik odağındaki mevcut iş portföyünü mobilite çözümleri işine dönüştürmek için Arvento M2M şirketini satın alma sürecini tamamladı.

Tüm bu gelişmelerle beraber 2022 yılının ilk üç ayında Brisa güçlü bir performans sergiledi ve konsolide net kârını geçen yılın aynı dönemine göre 2 katına çıkararak 614 milyon TL’ye ulaştı.

Petkim’in Üretim Klor Alkali ve VCM fabrikalarında geçici üretim duruşuna geçilmesine karar verildi

Petkim, üretim kompleksinde iş sürekliliği yönetimi kapsamında bütünlük ve güvenilirlik kriterleri, proses güvenliği ve İSG-Ç gereklilikleri doğrultusunda yapılan çalışmalar sonucunda; Klor Alkali ve VCM fabrikalarında geçici üretim duruşuna geçilmesine karar verdiğini duyurdu.

Şirket, geçici üretim duruşunda olan Klor Alkali ve VCM fabrikalarına ilişkin detaylı incelemeler yapılacağını, konuyla ilgili nihai kararlar ortaya çıktığında yatırımcılara bilgi paylaşımı yapılacağını bildirdi.

Kiler GYO, Kemerburgaz’da gerçekleştirilecek proje için Biskon Yapı ile müteahhitlik sözleşmesi imzalayacak

Kiler GYO, İstanbul İli Eyüpsultan İlçesi Kemerburgaz Mithatpaşa Mahallesinde gerçekleştirilecek proje için Biskon Yapı A.Ş. ile Müteahhitlik sözleşmesi imzalandığını duyurdu.

Kontrolmatik liderliğindeki iş ortaklığı Kamerun’daki ihalede sözleşme imzalanma aşamasına geçti

Kontrolmatik liderliğindeki Kontrolmatik Teknoloji Enerji ve Mühendislik A.Ş. ve Metro (METRO) Elektrik Müh. Taah. Ltd. Şti. iş ortaklığının Dünya Bankası finansmanlı, Ulusal Elektrik İletim Şirketi (SONATREL) tarafından düzenlenen, Kamerun’daki “Projet de Remise à niveau des Réseaux de Transport d’Electricité et de Réforme du Secteur (PRRTERS) / Dossier No : 006/AOI/SONATREL/PRRTERS/SPM/CSPM/2020, Elektrik İletim Şebekelerinin İyileştirilmesi ve Sektör Reformu Projesi” ihalesi kapsamında YG Hatları ve Trafo Merkezlerinin Tasarım Tedarik-Montaj İşlerinin Lot 2: Kamerun, Garoua ve Maroua 225 kV Yüksek Gerilim Trafo Merkezleri temini, montajı ve devreye alınması” kısmı için, vermiş olduğu, toplam 19.888.983 euro tutarındaki teklifin en başarılı teklif olduğu bildirilirken sözleşme imzalanma aşamasına geçildiği duyuruldu.

Fitch Ratings’in İş Finansal Kiralama A.Ş. kredi derecelendirmesi sonuçları açıklandı

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings 29.04.2022 tarihinde yayımladığı raporda, İş Finansal Kiralama Anonim Şirketi’nin ulusal uzun vadeli notunun görünümünü durağandan negatife çevirirken, ilgili notu A+(tur) olarak teyit etti.

Yazar: Günay Caymaz

Kaynak: Investing.com