BIST Şirketlerinden Güncel Haberler

298

28 Nisan 2022 EconomIcon

Borsa İstanbul’da işlem gören şirketlerin yaptıkları bildirimlere göre hazırladığımız güncel şirket haberleri özetimize içeriğimizin devamında göz atabilirsiniz.

Bu yıl toplam halka arz büyüklüğünün %3,6’sını yabancı aldı 

Dünya gazetesi haberine göre 2022 yılı başından bu yana halka açılan 15 şirketin toplam arz hacmi 6 milyar liraya ulaştı. Kurumsal ve bireysel yabancı yatırımcının alımları ise bu miktarın yüzde 3,6’sını oluşturdu.

Yapı Kredi (YKBNK) Bankası, Almanya’da bankacılık faaliyetinde bulunacak

Yapı Kredi Bankası, Almanya’da bankacılık faaliyetinde bulunabilmek amacıyla, bankacılık lisanslarına sahip Bankhaus J. Faisst oHG (BHF) hisselerinin tamamının işlemin kapanış tarihindeki net aktif değeri değişimine bağlı fiyat düzeltmesine tabi olmak koşuluyla yaklaşık 9 milyon euro bedelle satın alınmasına karar verdi.

Yapı Kredi Bankası bir kısım tahsili gecikmiş alacakların satılmasına karar verdi

Yapı Kredi, tahsili gecikmiş alacak tutarı 28.02.2022 tarihi itibarıyla toplam 1.324.434.393,08 TL olan alacağın, Gelecek Varlık Yönetim A.Ş., İlke Varlık Yönetim A.Ş., Birleşim Varlık Yönetim A.Ş., Dünya Varlık Yönetim A.Ş., Ortak Varlık Yönetim A.Ş., Arsan Varlık Yönetim A.Ş. ve Diriker Varlık Yönetim A.Ş.’ye toplam 205.038.560,99 TL bedelle satılmasına karar verildiğini duyurdu.

Ford (FROTO) Otosan ilk çeyrekteki toplam satış gelirlerini artırdı

Ford Otosan tarafından yapılan açıklamada Türk otomotiv endüstrisi satışlarının, ilk çeyrekte devam eden yarı iletken arzı sorunları kaynaklı yaşanan zayıf araç bulunabilirliği ve otomotiv üreticilerinin üretim maliyetlerindeki artış kaynaklı araç fiyatlarındaki artışlar nedeniyle 2022 yılı ilk çeyreğinde  yıllık %23 daralarak 158.562 olduğunu belirtti.

Ford Otosan, ilk çeyrekteki toplam satış gelirlerinin, satış adetlerindeki %14’lük azalmaya rağmen yıllık %72 arttığını bildirdi.

Nef, bu yılki büyümesinin temelini ‘arsa’ olarak belirledi 

Dünya gazetesi haberine göre Nef Yönetim Kurulu Başkanı Erden Timur, pandemi nedeniyle yavaşlamaya aldıkları bazı hedeflerine hızla ulaşmak için çalışma başlattıklarını açıkladı ve şunları söyledi:

“Nef Arsa’ya odaklandık. Bizim asıl işimiz her zaman konut olacak… Fakat Nef Arsa’da da büyümeye devam edeceğiz. 2021’de 3.5 milyar liralık ciromuzun yüzde 25’i Nef Arsa’dan geldi. Toplam ciroda 2022’deki payının daha fazla olmasını bekliyoruz.”

VBTS kapsamına alınan hisseler

Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi (VBTS) kapsamında Acıselsan Acıpayam Selüloz Sanayi Ve Ticaret A.Ş. (ACSEL) ve Mazhar Zorlu Holding A.Ş. (MZHLD) paylarına 28.04.2022 tarihli işlemlerden (seans başından) 27.05.2022 tarihli işlemlere (seans sonuna) kadar brüt takas uygulanacak.

İlgili payda halihazırda uygulanmakta olan ve VBTS kapsamında önceki aşamalarda tanımlanan tedbirler de (açığa satış ve kredili işlem yasağı tedbiri) brüt takas tedbirinin uygulandığı süre boyunca devam edecek.

Koleksiyon Mobilya Sanayi AS (KLSYN), Trabzonspor Sportif Yatırım ve Futbol İşletmeciliği Ticaret A.Ş. (TSPOR).E ve Yataş (YATAS) Yatak ve Yorgan Sanayi Ticaret A.Ş. (YATAS) payları 28.04.2022 tarihli işlemlerden (seans başından) 27.05.2022 tarihli işlemlere (seans sonuna) kadar açığa satışa ve kredili işlemlere konu edilemeyecek.

Yazar: Günay Caymaz

Kaynak: Investing.com