BIST Şirketlerinden Güncel Haberler

444

27 Nisan 2022 EconomIcon

Borsa İstanbul’da işlem gören şirketlerin yaptıkları bildirimlere göre hazırladığımız güncel şirket haberleri özetimize içeriğimizin devamında göz atabilirsiniz.

Kimpur paylarının Borsa İstanbul’da işlem görmeye başlayacağı tarih belli oldu

Kimteks Poliüretan Sanayi ve Ticaret A.Ş.’nin (Kimpur) 33.000.000 TL nominal değerli paylarının halka arzı tamamlanmış olup, şirketin sermayesini temsil eden 121.550.000 TL nominal değerli paylar 28.04.2022 tarihinden itibaren Yıldız Pazar’da pay başına 29 TL baz fiyat, “KMPUR.E” kodu ve sürekli işlem yöntemiyle işlem görmeye başlayacak. İlgili sırada maksimum emir değeri 3.000.000 TL olarak belirlendi.

Kontrolmatik iştiraki Plan-S Uydu ve Uzay Teknolojileri’nin ilk uydusu olan Connecta T1.1’in üretim süreci tamamlandı

Kontrolmatik iştiraki Plan-S Uydu ve Uzay Teknolojileri firmasının ilk uydusu Connecta T1.1’in üretim sürecinin tamamlandığı duyuruldu.

Öngörülen fırlatma tarihine göre yaklaşık bir ay sonra “SpaceX Falcon 9 Transporter 5 Mission” roketi ile birlikte Florida, Cape Canaveral Kennedy Uzay istasyonundan fırlatılması planlanan Connecta T1.1 düşük Dünya yörüngesinde bilimsel ve teknolojik görevleri yürütecek.

Netaş (NETAS), Turkcell (TCELL) ile satış sözleşmesi imzaladı

Netaş, Turkcell ile Turkcell’in şebeke altyapısını sanallaştırdığı ve üzerinde 4,5G şebekesi de dahil olmak üzere telekomünikasyon çözümlerini konumlandırdığı Unified Telco Cloud altyapısında kullanılmak üzere Netaş markalı yerli sunucunun satışı için toplam 1.374.088 dolar bedelle anlaşma yaptığını açıkladı.

Netaş tarafından kurulumu yapılacak sunucuların bütün servis ve bakım operasyonları da Netaş tarafından yürütülecek.

Koleksiyon Mobilya bağlı ortaklığından arsa satışı

Koleksiyon Mobilya’nın %100 bağlı ortaklığı olan Büyükdere Gayrimenkul Yatırım ve İnşaat Ticaret A.Ş’nin aktifinde bulunan arsanın kısmen veya tamamen satışı amacıyla potansiyel alıcılarla görüşmelere başlandığı duyuruldu.

TAV Havalimanları’nda yolcu trafiği artmaya devam ediyor

TAV Havalimanları, ilk çeyrekte 4,3 milyon dış hat ve 5,7 milyon iç hat yolcusuna hizmet vererek geçen yılın aynı dönemine göre yolcu trafiğini %131 artırdı. Bununla birlikte TAV’ın cirosu ilk üç ayda geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 146 artarak 149,2 milyon euro oldu.

Halka arz başvurusu olan Sun Tekstil’den yurt dışı yatırımı

Dünya gazetesi haberine göre global markalar için kadın giyim koleksiyonları tasarlayan, üreten ve satışını gerçekleştiren Sun Tekstil, İngiltere ve İspanya’daki iki tasarım merkezine yenilerini ekleyerek ihracatını hızlandıracak. Açılması planlanan yeni ofislerin İtalya, Almanya ya da ABD’de olması için çalışmaların devam ettiği bildirildi.

VBTS kapsamına alınan hisseler

Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi (VBTS) kapsamında Trend Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş. (TDGYO) ve Türkiye Sınai Kalkınma Bankası A.Ş. (TSKB) payları 27.04.2022 tarihli işlemlerden (seans başından) 26.05.2022 tarihli işlemlere (seans sonuna) kadar açığa satışa ve kredili işlemlere konu edilemeyecek.

İhlas Haber Ajansı A.Ş. (IHAAS) payları 27.04.2022 tarihli işlemlerden (seans başından) 26.05.2022 tarihli işlemlere (seans sonuna) kadar emir paketi tedbiri ile işlem görecek. Emir paketi tedbiri, “piyasa emri ve piyasadan limite emir girişinin kısıtlanması”, “emir iptalinin, emir miktar azaltımı ile emir fiyat kötüleştirmesinin yasaklanması” ve “emir toplama bilgi yayınının kısıtlanması” uygulamalarını kapsamakta.

İlgili payda halihazırda uygulanmakta olan ve VBTS kapsamında önceki aşamalarda tanımlanan tedbirler de (açığa satış ve kredili işlem yasağı ile brüt takas tedbirleri) emir paketi tedbirlerinin uygulandığı süre boyunca devam edecek.

Yazar: Günay Caymaz

Kaynak: Investing.com