BIST Şirketlerinden Güncel Haberler

430

25 Nisan 2022 EconomIcon

Borsa İstanbul’da işlem gören şirketlerin yaptıkları bildirimlere göre hazırladığımız güncel şirket haberleri özetimize içeriğimizin devamında göz atabilirsiniz.

Halk GYO, Halkbank HALKB‘tan arsa satın aldı

Halk GYO, Antalya İli, Muratpaşa İlçesinde sırasıyla; 31.228,62m², 31.499,43m² ve 172,52m² alanlı gayrimenkulleri, 200.000.000 TL bedelle, ana ortağı Türkiye Halk Bankası A.Ş.’den satın aldığını duyurdu.

Birleşim Mühendislik’ten sözleşme iptali

Birleşim Mühendislik, 23.03.2022 tarihli açıklamasında, Gaziantep Entegre Sağlık Kampüsü Projesi kapsamında şirket ve bağlı ortaklığı Erde Mühendislik A.Ş.’nin teklif vermiş olduğu, işveren RMİ Rönesans Medikal Taahhüt İnşaat A.Ş. tarafından ihalenin lehine sonuçlandığını duyurmuştu.

RMİ Rönesans Medikal Taahhüt İnşaat A.Ş. tarafından yapılan bildirimde ise Gaziantep Entegre Sağlık Kampüsü Projesi sözleşmesi sürecinin iptal edildiği Birleşim Mühendisliğe duyuruldu.

Eminiş Ambalaj, 5. taksit ödemesini yaptı

Eminij Ambalaj, Konkordato projesi kapsamında borçlarını 1,5 yıl geri ödemesiz, 72 ay eşit taksitlerle ödenmesi suretiyle yeniden yapılandırılmış ve bu yapılandırma mahkeme tarafından onaylanmıştır.

Konkordato projesi kapsamında ilk taksit bedeli 22.12.2021 tarihinde, ikinci taksit bedeli 21.01.2022 tarihinde, üçüncü taksit bedeli 22.02.2022 tarihinde ve dördüncü taksit bedeli 22.03.2022 tarihinde ödendi. Beşinci taksit bedeli olan 884.997,86 TL’lik ödemenin ise projeye uygun olarak 22.04.2022 tarihinde ödendiği duyuruldu.

Halkbank, TVF ve PTT paylarını satın alma sürecini başlattı

Halkbank, yönetim kurulu kararı doğrultusunda, Platform Ortak Kartlı Sistemler A.Ş. sermayesinde Türkiye Varlık Fonu ve Posta ve Telgraf Teşkilatı A.Ş.’nin eşit oranda sahibi oldukları, bedellerinin dörtte birini ödedikleri 2.800.000 adet paylarının, 700.000 TL karşılığında sermaye ödeme borcu da dahil tüm hak ve yükümlülükleri ile beraber satın alınmasına ilişkin süreç başladığını duyurdu.

S&P, Petkim’in notunu güncelledi

Kredi derecelendirme kuruluşu S&P, Petkim’in yabancı para cinsinden uzun vadeli kredi notunu “B+” olarak açıkladı. Not görünümü ise durağan olarak kaydedildi.

Kontrolmatik, Namibya’dan sipariş aldı

Kontrolmatik, yurt dışındaki bir müşterisinden Namibya’da yer alan 50 MWe Kapasiteli Anixas II Enerji Santrali Projesinin, tüm elektrifikasyon paketlerinin anahtar teslim şekilde tedariki, saha montajı, test ve devreye alınması işi kapsamında toplam 4.050.000 euro tutarında sipariş aldığını duyurdu.

Garanti Bankası (GARAN)’nda gönüllü pay alım teklif fiyatı güncellendi

BBVA (BBVA) Yönetim Kurulu, 1,00 TL nominal değerli her bir Garanti BBVA payı için nakit olarak belirlenen Gönüllü Pay Alım Teklifi fiyatının başlangıçta açıklanan fiyattan (12,20 TL) 15,00 TL’ye çıkartılmasına karar verdi.

Her bir pay bakımından ortaya çıkan 2,80 TL tutarındaki fark, halihazırda paylarını Gönüllü Pay Alım Teklifi süreci kapsamında BBVA’ya satmış olan yatırımcılara orijinal Gönüllü Pay Alım Teklifi sürecinin son gününü takip eden iki iş günü içerisinde (6 Mayıs 2022 tarihine kadar) ödenecek.

TSGYO hisselerine 1 ay süreyle tedbirler uygulanacak

Tedbir Yönetim Sistemi kapsamında piyasasında gerçekleşen işlemler nedeniyle TSKB (TSKB) Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş. (TSGYO) payında 25.04.2022 tarihinden itibaren 1 ay süreyle “Açığa Satış ve Kredili İşlem Yasağı”, “Brüt Takas” ve “Emir İptalinin, Emir Miktar Azaltımı ile Emir Fiyat Kötüleştirmesinin Yasaklanması” tedbirleri uygulanacak.

VBTS kapsamına alınan hisseler

Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi (VBTS) kapsamında Desa Deri Sanayi ve Ticaret A.Ş. (DESA, Kristal Kola ve Meşrubat Sanayi Ticaret A.Ş. (KRSTL ve Oyak Yatırım Menkul Değerler A.Ş. (OYYAT payları 25.04.2022 tarihli işlemlerden (seans başından) 24.05.2022 tarihli işlemlere (seans sonuna) kadar açığa satışa ve kredili işlemlere konu edilemeyecek.

ATLAS payları, VBTS kapsamında 25.04.2022 tarihli işlemlerden (seans başından) 24.05.2022 tarihli işlemlere (seans sonuna) kadar emir paketi tedbiri ile işlem görecek. Emir paketi tedbiri, “piyasa emri ve piyasadan limite emir girişinin kısıtlanması”, “emir iptalinin, emir miktar azaltımı ile emir fiyat kötüleştirmesinin yasaklanması” ve “emir toplama bilgi yayınının kısıtlanması” uygulamalarını kapsamakta.

İlgili payda halihazırda uygulanmakta olan ve VBTS kapsamında önceki aşamalarda tanımlanan tedbirler de (açığa satış ve kredili işlem yasağı ile brüt takas tedbirleri) emir paketi tedbirlerinin uygulandığı süre boyunca devam edecektir.

DAGHL payları da Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi (VBTS) kapsamında DAGHL.E payları 25.04.2022 tarihli işlemlerden (seans başından) 24.05.2022 tarihli işlemlere (seans sonuna) kadar tek fiyat işlem yöntemi ile işlem görecek. İlgili payda halihazırda uygulanmakta olan ve VBTS kapsamında önceki aşamalarda tanımlanan tedbirler de (açığa satış ve kredili işlem yasağı, brüt takas ve emir paketi tedbirleri) tek fiyat işlem yöntemi tedbirinin uygulandığı süre boyunca devam edecek.

Yazar: Günay Caymaz

Kaynak: Investing.com