BIST Şirketlerinden Güncel Haberler

426

22 Nisan 2022 EconomIcon

Borsa İstanbul’da işlem gören şirketlerin yaptıkları bildirimlere göre hazırladığımız güncel şirket haberleri özetimize içeriğimizin devamında göz atabilirsiniz.

BDDK, bir dijital katılım bankası kurulması için onay verdi

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulunun (BDDK) Resmi Gazete’de yayımlanan kararına göre; kurucu ortakları Hayat Holding A.Ş., Hayat Kimya Sanayi A.Ş., AS Tüketim Malları Ticaret A.Ş., Kastamonu Entegre Ağaç Sanayi ve Tic. A.Ş. ve Limaş Uman İşletmeciliği A Ş. tarafından Türkiye’de asgari 1,5 milyar TL kuruluş sermayeli “Hayat Katılım Bankası A.Ş.” unvanlı bir dijital katılım bankası kurulmasına izin verildi.

Tuğçelik, Kocaeli Arslanbey OSB’de fabrika binası satın alacak

Tuğçelik, Kocaeli ili Kartepe ilçesi Arslanbey OSB’de bulunan 59.064,70 m2 arsa içerisinde 40.000 m2 üretim sahası bulunan fabrika binasının 16.000.000 dolara satın alındığını ve bedelin nakden ödendiğini duyurdu.

Söz konusu varlık alımının finansmanının Türkiye Vakıflar Bankası T.A.O.’dan 1 yıl geri ödemesiz toplam 7 yıl vadeli kredi kullanarak sağlandığı bildirildi.

Girişim Elektrik, bağlı ortaklığı Europower paylarının halka arzı için başvuru yaptı

Girişim Elektrik, %70 bağlı ortaklığı olan Europower Enerji ve Otomasyon Tek. San. Tic. A.Ş. paylarının halka arzına yönelik olarak Kayıtlı Sermaye Sistemine Geçiş ve Esas Sözleşme Tadil izin başvuru dosyasının SPK’ya iletildiğini duyurdu.

Kordsa, hisse alım-satım sözleşmesi imzaladı

Kordsa, ileri malzeme şirketi olma hedefi doğrultusunda, Türkiye’deki organik büyüme ve ABD’de yapılan yatırımları takiben Avrupa’da süper lüks otomotiv sektörü ve motor sporlarına karbon fiber dokuma ve prepreg sağlayan İtalyan Microtex Composites S.r.l. şirketinin sermayesinin %60’ını temsil eden payların tamamının şirketin bağlı ortaklığı Kordsa Inc tarafından 24.600.000 euro bedelle devralınması amacıyla, 20.04.2022 tarihli bir hisse alım-satım sözleşmesi imzaladı.

VBTS kapsamına alınan hisseler

Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi (VBTS) kapsamında Manas Enerji Yönetimi Sanayi ve Ticaret A.Ş. (MANAS) payları 22.04.2022 tarihli işlemlerden (seans başından) 20.05.2022 tarihli işlemlere (seans sonuna) kadar açığa satışa ve kredili işlemlere konu edilemeyecek.

Orge Enerji’nin sözleşme görüşmeleri iptal edildi

Orge, 21.03.2022 tarihli açıklamasında, şirketin, Gaziantep ‘te inşası devam etmekte olan Gaziantep Entegre Sağlık Kampüsü Projesi’nin T1-T2 Kuleler Elektrik İşleri’nin yapımına yönelik olarak verdiği 3.827.386,56 euro+KDV ve 45.903.260,58 TL+KDV tutarındaki teklife ilişkin olarak, RMİ Rönesans Medikal Taahhüt İnşaat A.Ş. ile sözleşme görüşmelerine başlandığı duyurmuştu.

RMİ Rönesans, bahsi geçen sözleşme sürecinin iptal edildiği, ilgili sözleşmenin taraflarınca imza altına alınmayacağı ve sözleşmeye konu işlerin başlamayacağı Orge Enerji’ye bildirdi.

Koleksiyon Mobilya, 41 milyon TL’lik sözleşme imzaladı

Koleksiyon Mobilya, İstanbul Finans Merkezi yerleşkesinde bulunan bir finans kuruluşu ile mobilya temini konusunda 41 milyon TL’lik sözleşme imzaladığını duyurdu.

DHL Supply Chain Türkiye ve Koçtaş arasında imzalanan tedarik anlaşması genişliyor

2020 yılında, DHL Supply Chain Türkiye ve Koçtaş arasında imzalanan anlaşma ile online alışverişlerde teslimat performansını yüzde 100’e ulaştırmak için ‘Koçtaş Kapımda’ uygulaması hayata geçirilmişti. 2022 yılı itibarıyla genişleyen anlaşma kapsamında artık mahallelerde konumlanan Koçtaş Fix mağazalarında yapılan alışverişler de DHL teslimatı kapsamına girecek.

Yazar: Günay Caymaz

Kaynak: Investing.com