BIST Şirketlerinden Güncel Haberler

419

18 Nisan 2022 EconomIcon

Borsa İstanbul’da işlem gören şirketlerin yaptıkları bildirimlere göre hazırladığımız güncel şirket haberleri özetimize içeriğimizin devamında göz atabilirsiniz.

TSKB ve EBRD Türkiye’de yeşil ekonomi finansman fonu için kredi anlaşması yaptı

TSKB (Türkiye Sınai Kalkınma (TSKB) Bankası) ve EBRD (Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası), yeşil ekonomiyi destekleyen yeni bir kredi anlaşmasına imza attı.

EBRD tarafından TSKB’ye sağlanan toplam 53,5 milyon euro tutarında Yeşil Ekonomi Finansman Fonu (GEFF) çerçevesinde Türkiye’de yeşil ekonomiyi destekleyen teknoloji ve hizmetlere finansman sağlanacak.

Kredi ile Türkiye genelinde firmaların iklim değişikliği ile mücadele kapsamında gerçekleştirdikleri enerji verimliliği ve yenilenebilir enerji de dahil olmak üzere, yeşil ekonomi yatırımlarının desteklenmesi amaçlanıyor.

VBTS kapsamına alınan hisseler

Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi (VBTS) kapsamında CANTE ve ITTFH payları 18.04.022 tarihli işlemlerden (seans başından) 17.05.2022 tarihli işlemlere (seans sonuna) kadar açığa satışa ve kredili işlemlere konu edilemeyecek.

VBTS kapsamında ISGYO ve Oylum Sınai Yatırımlar A.Ş. OYLUM payları ise seans başından 17 Mayıs seans sonuna kadar emir paketi tedbiri ile işlem görecek. Emir paketi tedbiri, “piyasa emri ve piyasadan limite emir girişinin kısıtlanması”, “emir iptalinin, emir miktar azaltımı ile emir fiyat kötüleştirmesinin yasaklanması” ve “emir toplama bilgi yayınının kısıtlanması” uygulamalarını kapsıyor.

İlgili payda halihazırda uygulanmakta olan ve VBTS kapsamında önceki aşamalarda tanımlanan tedbirler de (açığa satış ve kredili işlem yasağı ile brüt takas tedbirleri) emir paketi tedbirlerinin uygulandığı süre boyunca devam edecek.

Esenboğa Elektrik Üretim yeni bir anlaşma imzaladı

Esenboğa Elektrik, güneş enerji santralleri anahtar teslimi müteahhitlik faaliyetleri kapsamında, Esenboğa Elektrik Üretim A.Ş. ile MEFA Endüstri A.Ş arasında “Çatı Öztüketim Güneş Santrali” kurulumu için sözleşme imzalandığını duyurdu.

MEFA GES projesi, Ankara, Bolu ve Tekirdağ illerinde gerçekleştirilecek olup sözleşme bedeli KDV hariç 2.204.510,84 dolar olarak belirtildi.

Mondi (TIRE) Tire Kutsan, Mondi Olmuksan’ın devralma işlemlerine başladı

Mondi Tire Kutsan , Mondi Olmuksan Kağıt ve Ambalaj Sanayi A.Ş.’nin tüm aktif ve pasifleriyle birlikte bir bütün olarak tasfiyesiz infisah yoluyla şirket tarafından devralınması suretiyle Mondi Tire Kutsan’ın bünyesinde birleşmesine ilişkin işlemlere başlanmasına oy birliği ile karar verildiğini duyurdu.

Doğu Aras Enerji, 2022 yılı Şebeke Tesis İşlerine ait yatırım planlaması yaptı

Doğu Aras Enerji, yüzde 100 bağlı ortaklığı olan Aras Elektik Dağıtım A.Ş. sorumluluk bölgesindeki 2022 yılı Şebeke Tesis İşlerine ait, ekonomik ömrünü dolduran şebekelerin yenilenmesi, yeni enerji taleplerinin karşılanması, tedarik ve teknik kalitenin düzeltilmesi, müşterilerimizin enerji kesintilerinden daha az etkilenmeleri ve özellikle can ve mal emniyeti açısından tehlike arz eden işlerin yaptırılması kapsamında 949.697.803,94 TL tutarında yatırım planlaması yapıldığını duyurdu.

Çan2 Termik 2022 yılı 3 aylık net kârı açıklandı

Çan2 Termik 2022 yılı 3 aylık konsolide net kârı, 413.747.896 TL olarak açıklandı. Şirket, 2021 yılı aynı dönemine ait 3 aylık konsolide 160.608.129 net zarar kaydetmişti.

Pegasus Hava Taşımacılığı A.Ş. (PGSUS)

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings Limited, Pegasus’un 19.04.2021 tarihinde açıklanan ve 18.02.2022 tarihinde teyit edilen uzun vadeli kredi derecelendirme notunu (IDR) B+ (negatif görünüm) olarak güncelledi.

Fitch tarafından yapılan açıklamada ayrıca, şirketin 19.04.2021 tarihli özel durum açıklamasına konu yurt dışında ihracı tamamlanan tahvillere ilişkin uzun vadeli kredi derecelendirme notu BB- (negatif görünüm) olarak korundu.

Yazar: Günay Caymaz

Kaynak: Investing.com