BIST Şirketlerinden Güncel Haberler

411

15 Nisan 2022 EconomIcon

Borsa İstanbul’da işlem gören şirketlerin yaptıkları bildirimlere göre hazırladığımız güncel şirket haberleri özetimize içeriğimizin devamında göz atabilirsiniz.

Girişim Elektrik bağlı ortaklığı Europower Enerji, TEİAŞ  ve Toroslar EDAŞ ihalelerinde en avantajlı fiyatı verdi

Girişim Elektrik’in %70 bağlı ortaklığı Europower Enerji, TEİAŞ Genel Müdürlüğü tarafından “KIYIK (MUŞ) YAPIM İŞİ” için açılan ihalede en avantajlı teklifin verildiğini duyurdu. İhale baz bedeli 67.199.980 olarak bildirildi.

Europower Enerji, TOROSLAR EDAŞ tarafından gerçekleştirilen “HÜCRE & TRAFO MERKEZİ – MMMH – HAVALI ALIMI İŞİ” için de ihaleye katılım sağladığını ve bu ihalede de en iyi teklifin verildiğini duyurdu. İhale bedeli 7 milyon dolar olarak belirtildi.

MMCAS payları, VBTS kapsamında işlem görecek

Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi (VBTS) kapsamında MMC Sanayi ve Ticari Yatırımlar A.Ş. (MMCAS) payları 15.04.2022 tarihli işlemlerden (seans başından) 13.05.2022 tarihli işlemlere (seans sonuna) kadar emir paketi tedbiri ile işlem görecek. Emir paketi tedbiri, “piyasa emri ve piyasadan limite emir girişinin kısıtlanması”, “emir iptalinin, emir miktar azaltımı ile emir fiyat kötüleştirmesinin yasaklanması” ve “emir toplama bilgi yayınının kısıtlanması” uygulamalarını kapsıyor.

İlgili payda halihazırda uygulanmakta olan ve VBTS kapsamında önceki aşamalarda tanımlanan tedbirler de (açığa satış ve kredili işlem yasağı ile brüt takas tedbirleri) emir paketi tedbirlerinin uygulandığı süre boyunca devam edecek.

Biotrend’in bağlı ortaklığı Doğu Star Elektrik işletmesinde kapasite artışı

Biotrend’in bağlı ortaklığı Doğu Star Elektrik Üretim A.Ş.’nin işletmecisi olduğu İnegöl Biyogaz Elektrik Üretim Tesisinin 2.800 MWe olan kurulu gücünün 4.242 MWe ye çıkarılması için Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından 14.04.2022 tarihinde kısmi kabul İşlemi duyuruldu.

Naturelgaz, ÇAYKUR’un açtığı LNG veya CNG ihalesinde en iyi teklifi verdi

Naturelgaz, Çay İşletmeleri Genel Müdürlüğü’nün 17 adet fabrika için açmış olduğu doğal gaz (LNG (Sıvılaştırılmış Doğal Gaz) veya CNG (Sıkıştırılmış Doğal Gaz)) İhalesi için 14 Nisan 2022 tarihinde teklif verildiğini açıkladı.

Toplam 5 firmanın katıldığı ihalede 17 adet fabrika için en iyi teklif, Naturelgaz tarafından verildi.

Ray Sigorta A.Ş. (RAYSG) prim üretimini artırdı

Ray Sigorta, 2022 yılı Ocak-Mart aylarını kapsayan döneme ait denetimden geçmemiş, tahmini prim üretimi 921.594.964 TL olarak açıkladı. Prim üretiminde bir önceki yılın aynı dönemine göre %89,39 oranında artış meydana geldiğini duyurdu.

Çolakoğlu Metalürji, mevcut üretimini yüzde 50 artıracak

Dünya gazetesi haberine göre imalat sanayinde gözlenen artış ve gelecekteki potansiyeli göz önünde bulunduran Çolakoğlu Metalürji, yatırımlarla mevcut üretimini yüzde 50 artırmayı planladığını bildirdi.

Türkiye Şişe Ve Cam Fabrikaları A.Ş. (SISE)

Şişecam (SISE), 14 Nisan 2022 tarihinde 17,32 – 17,36 TL fiyat aralığından (ortalama 17,34 TL) 2.187.012 adet pay geri alındığını ve şirketin sahip olduğu SISE paylarının 46.957.949 adede ulaştığını bildirdi (Şirket sermayesine oranı %1,53).

Yazar: Günay Caymaz

Kaynak: Investing.com