Benzin ve Motorin Fiyatlarında Son Durum

425

29 Temmuz 2022 EconomIcon

Geçtiğimiz haftayı 104 dolar üzerinde kapatan Brent petrol bugün 109 dolara çıktı ve bu hafta %4 üzerinde yükseliş yaşadı. Ham petrol de bugün 100,60 dolar üzerinde işlem görüyor.

Merkez Bankalarının sıkı para politikası içinde faiz artırmaları ekonomilerde yavaşlamaya neden oluyor ve petrol fiyatları da bu nedenle faiz artışlarından olumsuz etkileniyor. Bu ay içinde küresel resesyon endişeleriyle 117 dolardan 96 dolara gerileyen Brenf fiyatında son iki hafta toparlanma görülüyor.

ABD’nin teknik olarak resesyona girmesine karşın Euro Bölgesi’nde beklenenden fazla büyüme olması fiyatın haftayı olumlu kapatmasını destekliyor.

Küresel piyasalarda petrol fiyatları bu hafta pozitif kalırken yurt içinde akaryakıt fiyatlarında son durum ne?

Bu hafta benzine 50 kuruş indirim yapıldı ve litre fiyatı 22,72 TL’den 22,52 TL’ye düştü.

Motorine bu hafta 90 kuruş indirim geldi ve litre fiyatı 25,43 TL’den 24,53 TL’ye indi.

Otogaza bu hafta içinde indirim gelmedi, ancak bu gece yarısından itibaren 30 kuruşa yakın zam yapılması bekleniyor.

Bu hafta petrol fiyatlarındaki yükselişe ek olarak dolar/TL kuru %1’e yakın yükseliş gösterdi. 18 sınırına dayanan kurda işlemler yıl içi en yüksek seviyelerden geçiyor. Dolar kuru ve küresel petrol fiyatlarındaki değişimlere göre belirlenen yurt içi akaryakıt fiyatlarına gelecek hafta zam yapılması bekleniyor.

Akaryakıt fiyatları sevkiyattan dolayı illere göre değişiklik gösterebiliyor. Baz alınan fiyatlarda İstanbul rakamları gösterilmiştir.

Yazar: Deniz Engin

Kaynak: Investing.com

Uygulamamızı İndirmeyi Unutmayın