Bedelli ve Bedelsiz Sermaye Artırımı Açıklayan Hektaş Hisselerinde Son Durum!

356

19 Nisan 2022 EconomIcon

 Hektaş (HEKTS) Ticaret T.A.Ş., son yıllardaki sürdürülebilir büyüme ivmesi, satış hasılatı ve faaliyet kârı ve buna bağlı olarak net kârlarını önemli ölçüde artırdıklarına vurgu yaparak net işletme sermayesi ihtiyaçlarının da arttığını bildirdi.

Bu bağlamda şirket, geçen hafta seans kapanışı sonrası finansman ihtiyacını karşılamak adına banka kredisi veya farklı araçlarla borçlanmak yerine bedelli ve bedelsiz sermaye artırımı yoluna gitmeye karar verdi.

Hektaş, 2022 yılı büyüme beklentileri kapsamında oluşacak nakit ihtiyacını karşılamak ve finansman yükünü azaltmak için sermaye artırımına gitme kararı alındı. Buna göre şirket mevcut 860 milyon TL olan ödenmiş sermayesini, 1 milyar 290 milyon TL bedelli ve 380 milyon TL bedelsiz olmak üzere 1 milyar 670 milyon TL artırılarak 2 milyar 530 milyon TL’ye çıkarmayı planlıyor.

Bu amaçla şirketin mevcut 1 milyar TL olan kayıtlı sermaye tavanının da 3 milyar TL’ye yükseltilmesine karar verildi.

Hektaş bedelli sermaye artırımında lot başına ne kadar ödenecek?

Sonuç olarak şirket yüzde 150 bedelli sermaye artırımı yanında yüzde 44,18 oranında bedelsiz sermaye artırımına gitme kararı aldı. Yüzde 150 olarak belirlenen bedelli sermaye artırımına göre sermaye artırımına katılmak isteyen yatırımcılar, 1 TL nominal bedelli pay baş başına 1,5 TL ödeme yapacak.

Sermaye artırımının yapılacağı tarih hakkında henüz resmi bir açıklama yapılmazken beklentiler sermaye artırımının 2022 yılının ikinci yarısında gerçekleşebileceği yönünde.

HEKTS hisselerinde son durum

Sermaye artırımı sonrası bölünecek olan HEKTS hisseleri, geçen hafta 23,6 TL seviyesinde zirve gördükten sonra haftayı 22,28 TL fiyatından kapattı.

bu haftaya 21,78 TL’den başlayan HEKTS hisseleri, haftanın ilk gününde güncel haberlerin etkisiyle yüzde 7’ye yakın bir değer artışıyla gün içinde 23,22 TL’ye kadar yükseldikten sonra günü 22,26 TL’de kapattı. Bugün HEKTS hisse fiyatı, Nisan ayı düzeltme hareketinde 22 TL bandında hareket ediyor.

Nisan ayında yüzde 36 oranında değer artışı gören HEKTS hissesi, geçen haftaki kısmi gerilemeyle ilk düzeltmesini gerçekleştirdi. Haftaya yükselişle başlayan HEKTS, bu düzeltmenin kısıtlı olabileceğine dair bir ivmeye sahipti.

Son veriler, Hektaş hisselerinin son 1 yıllık periyotta yatırımcılarına yüzde 168 oranında kazanç sağladığını gösteriyor. Bu süre zarfında HEKTS fiyatı, 7,2 TL seviyesinde dip görürken geçen hafta 23.6 TL fiyatında zirve gördü.

Yazar: Günay Caymaz

Kaynak: Investing.com