Aselsan (ASELS) Teknik-Temel Analizi

444

29 Haziran 2022 EconomIcon

Uygulamamızı İndirmeyi Unutmayın

Öneri: AL

Mevcut Fiyat (TL) 23.86
Hedef Fiyat (TL) 32.20
Getiri Potansiyeli (%) 35.0%

24 Haziran 2022 tarihinde Aselsan’ın Ankara Genel Merkez’ine yerinde ziyaret gerçekleştirdik. Şirket’i i) yeni Ar-Ge çalışmaları ii) savunma dışı iş alanları iii) savunma sanayisinde lider konumda olması iv) döviz bazlı gelir yapısı dolayısıyla beğeniyoruz. Şirket ziyaretimizden derlediğimiz önemli notlar aşağıda yer almaktadır.

■ Rusya-Ukrayna savaşı belli savunma sistemlerinin önemini öne çıkardı. RusyaUkrayna savaşında Rusya’nın hava sahasını ele geçirmesi ve radar sistemini işlevsiz hale getirmesiyle Ar-Ge çalışmalarında radar sistemleri ve insansız araçları önem kazanmış oldu. Aselsan’da da e-harp, hava savunma sistemleri, insansız sistemler ve radar sistemleri önümüzdeki dönemde öne çıkması beklenen projeler haline gelmiştir. Havada drone, karada zırhlı araçlar, denizde ise su üstü ve su altı araçlar üzerinde çalışılabilecek insansız sistemlere ilişkin Ar-ge çalışmaları devam etmektedir.

■ Türkiye’de savunma sanayiinde lider olan Şirket savunma dışı iş alanlarında da kendini geliştirmeye devam etmektedir. 24 Haziran tarihinde Elektrik Üretim A.Ş. ve Aselsan, birlikte yerli imkanlarla bir rüzgâr türbini geliştirmeye başlatıldığı duyurulmuştu. İlk rüzgâr türbininin Çeşme’deki Alaçatı Rüzgâr Enerji Santrali’nin sahasına dikilmesi hedeflenmektedir. Finansal teknoloji iş alanında ise dijital para ile ilgili regülasyon süreçleri devam ederken 130 milyon USD’lik yerli üretim ATM sözleşmesi imzalanmıştır. Ulaşım tarafında ise akıllı kavşak, raylı sistem sinyalizasyonu gibi çalışmalarını sürdürmektedir.

■ 2021 yılına kadar yılı genellikle net nakit ile tamamlayan ve gelecek çeyreklerde bu nakdi kullanan Şirket, son çeyrekteki nakit girişiyle yılı net nakit ile tamamlamayı başarmış ve finansal sistemini yürütmüştür. Ancak 2021 yılında net işletme sermayesi ihtiyacındaki artış ile yılı net borç pozisyonu ile tamamlanmıştır. Ancak 1Ç22 itibariyle net borç/FAVÖK rasyosunun 1,0x ile makul seviyede bulunduğunu ve borçluluk açısından konforlu alanda olduğunun altını çizmek isteriz. Ayrıca Şirket, Eximbank ile daha uygun kredilere ulaşabilmektedir.

■ Şirket’in bakiye siparişleri son yıllarda 8-10 milyar USD bandında bulunurken, 1Ç22 dönemi itibariyle de 8,3 milyar USD seviyesindedir. Bakiye siparişlerinin %51’ini Savunma Sanayii Başkanlığı, %13’ünü ise yurtdışı oluşturmaktadır.

■ Şirket çip krizinden etkilenmemiştir. Bazı çipleri kendi üretmesi ve stoklu çalışma prensibiyle çip krizinden etkilenmediklerini belirten Aselsan, aynı şekilde tedarik sürecinde yaşanan aksaklıklardan da stoklu çalışma sistemiyle daha az etkilenmiştir.

■ Küresel ölçekte ESG sürdürülebilirlik endeksine girmesiyle Şirket, BIST Sürdürülebilirlik endeksinde de yer almaya başlamıştır. Böylelikle Şirket’e yabancı ilgisi tekrar canlanmaya başlamıştır. Şirket’in yabancı payı %25’lerdedir.

■ Aselsan’ın maliyetlerinin çoğu TL cinsinden, satışlarının önemli bir kısmı ise yabancı para cinsindendir. Bakiye sipariş para biriminin %44’ü USD, %38’i EUR ve %18’i TL’dir. Şirket’in TL sözleşmeleri enflasyona endekslidir. Toplam harcama para biriminin ise %58’i TL, %30’u USD ve %12’si EUR’dan oluşmaktadır.

■ Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK) tarafından 24 Haziran tarihinde paylaşılan duyuru ile birlikte, şirketlerin bulundurdukları YP nakdi varlıkları ile kullanmak istedikleri ticari kredilere yönelik birtakım düzenlemeler getirilmiştir. Aselsan’ın 31 Mart 2022 tarihi itibarıyla 957.069 bin TL yabancı para cinsinden vadeli mevduatı bulunmaktadır. Yabancı para birimi cinsinden nakit varlığı eşik değerin altında kalması dolayısıyla Şirket’in söz konusu karardan etkilenmeyeceğini düşünüyoruz.

■ 2022 Beklentileri: Şirket 2022 yılında satış gelirlerinin %25’in üzerinde artmasını, FAVÖK marjının da %22 seviyesi üzerinde oluşmasını öngörüyor. Yatırım harcamaları tahmini ise 5 milyar TL düzeyindedir.

■ Genel değerlendirme: Mevcut durumda, ASELS için 12-aylık hedef fiyatımız 32,20 TL seviyesinde bulunurken, önerimiz AL yönündedir. Hisse, yılbaşından itibaren BIST 100 Endeksi’nin %16 gerisinde performans göstermiştir. Geriye dönük 12 aylık verilere göre hisse 7,2x F/K ve 10,4x FD/FAVÖK çarpanlarından işlem görmektedir.

Kaynak: Deniz Yatırım

kripto para analiz siteleri, kripto para analizi,  hisse senedi analizleri, hisse senedi teknik analizleri, hisse senedi temel analiz, hisse senedi temel analiz sitesi,  borsa analiz sitesi, borsa analiz siteleri, borsa teknik analiz siteleri, borsa teknik analiz yöntemleri, borsa firma analizleri, borsa şirket analizleri, borsa şirket hisseleri analizi borsa hisse analizleri, borsa hisse analizi