Alman Bankacılık Devi Commerzbank, Kripto Para Lisansı İçin Başvurdu

300

21 Nisan 2022 EconomIcon

Almanya’nın en büyük bankalarından biri olan Commerzbank’ın ülkede kripto faaliyetleri gerçekleştirmek için Federal Finansal Denetim Otoritesine (BaFin) başvuru yaptığı doğrulandı. Lisans başvurusunun kabul edilmesi durumunda Commerzbank, Almanya’da kripto varlık hizmetleri sunma yetkisine sahip ilk büyük banka olacak.

Banka sözcüsü, yerel medya kuruluşu Börsen-Zeitung’a yaptığı açıklamada bankanın bu ay kripto saklama faaliyetleri için lisans başvurusunda bulunduğunu doğruladı. Yapılan başvurunun kripto varlık saklama hizmeti dışında borsa faaliyetinde bulunma talebini de içerdiği belirtiliyor.

Commerzbank, Almanya’nın en büyük ikinci bankası olarak faaliyet gösteriyor. Bankanın paylarının bir kısmı devlete ait olan Commerzbank’ın kripto varlık ticareti konusunda lisans alması durumunda ağırlıklı olarak kurumsal yatırımcılara yönelik kripto ticaret hizmeti sunacağı düşünülüyor.

Alman mali otoritesi şimdiye kadar 25 başvurudan 4’ünü onayladı

Almanya, 2020 yılında yeni bir yasa onaylayarak Alman bankalarını kripto varlık hizmetleri sunmasının yolunu açmıştı. Çıkarılan yasaya göre ülkede kripto faaliyetinde bulunmak isteyen şirketler Almanya Federal Finansal Denetim Otoritesi’nden (BaFin) lisans alması gerekiyor.

Almanya’da yasanın yürürlüğe girmesinden bu yana mali otoriteye toplamda 25 başvuru yapıldı. Bu başvurulardan ise sadece 4’ü onaylandı. BaFin’den onay alan ilk şirket Coinbase’in Almanya kolu olurken son olarak geçen ay Almanya merkezli teknoloji şirketi Upvest’in kripto faaliyetleri için lisans aldığı biliniyor.

Yazar: Günay Caymaz

Kaynak: Investing.com