Al-Sat Sinyali Üreten İndikatörler!

2.086

14 Nisan 2022 EconomIcon

İndikatörleyeni yatırımcılarının en çok merak ettiği konuların başında gelmektedir. İndikatörler teknik analizde kullanılanal sat sinyalleri üreten araçlar olarak bilinmektedir. Peki indikatörler bizlere her zaman doğru sonuçları verir mi, genel olarak indikatörler  yüzde yüz doğru sonuçlar vereceğini iddia etmek yanlıştır. İndikatörler geçmiş verilerden yararlanarak gelecek hakkında tahminlerde bulunmak ve olası ihtimalleri görmek için kullanılmaktadır.

Macd İndikatörü

Macd  göstergesi iki farklı günün ortalamasını gösteren momentum indikatörlerinden birisidir. Macd 12 ve 26 günlük kapanış ortalamasını yansıtmaktadır. 12 günlük ortalama 26 günlük ortalamayı kesip üstüne çıktığı zaman al sinyali 26 günlük kapanış ortalaması  12 günlük kapanış ortalaması kesip üstüne çıkarsa sat sinyali vermektedir.

Rsi İndikatörü

Rsi  (Göreceli güç endeksi) indikatörü işlem yapmak istediğiniz zaman aralığının en yüksek kapanışlarının toplamı / belirlediğiniz zaman aralığı ile en düşük kapanışların toplamının / (bölü) belirdiğiniz zaman ortaya çıkan değerlerdir. Bu değer 0 ile 100 arasında bir değer olacaktır. 70 üzeri aşırı alım bölgesini 30 altı ise aşırı satım bölgesini belirtmektedir. Yani alacağınız emtia rsi değeri 70 üzeri ise çok yoğun alım yapıldığı ve her an satış gelebileceğinin sinyalini verirken 30 altı aşırı satım yapıldığını ve artık alımlarının yapılabileceğinin sinyallerini vermektedir.

 

Parabolic SAR İndikatörü

Parabolic SAR indikatörü en iyi indikatörleri arasında yer almaktadır. Sar indikatörü kısa vade alım ve satım işlemlerinde başvurulmaktadır. Dur ve ters işlem al anlamına sahiptir, aşağıdaki görsel üzerinden incelediğimizde noktalar fiyatın üzerinde ise sat sinyali altında ise al sinyali vermektedir.

 

Bollinger Bandı

Bollinger bandı 1980 yılında John Bollinger tarafından geliştirilmiş olan volatilite bandıdır. Bollinger bandı 3 band’tan oluşturmaktadır. Her bandın altında ve üstünde 20 günlük hareketli ortalama verileri yer almaktadır. Aşağıdaki görselden de görüleceği üzeri orta bandı kırması üst band seviyesine gelme ihtimalini orta bandın altına düştüğü zaman en alt band destek noktasını oluşturmaktadır.