Akbank (AKBNK) Temel Analizi

601

4 Temmuz 2022 EconomIcon

Uygulamamızı İndirmeyi Unutmayın

Öneri: AL

Hedef Fiyat: 11,70 TL
Getiri Potansiyeli: %46

Müşteri kazanımlarının desteği ile güçlü sonuçlar

Dinamik bilanço yönetimi, güçlü sermaye tamponu, düşük kaldıraçlı kredi portföyü, ihtiyatlı karşılık politikası, YP likiditesi ve maliyet verimliliğini gözönünde bulundurarak AL olan tavsiyemizi koruyoruz.

Güçlü sermaye tamponu ve yüksek iç sermaye üretimi kapasitesi ile olası kur şoklarına karşı korunaklı yapı. Banka %23,1 seviyesindeki güçlü sermaye yeterlilik oranı ile takip ettiğimiz bankalar arasında birinci sıradadır ve piyasa payı kazanımları için elverişli bir konumdadır. Güçlü sermaye tamponu olası kur oynaklığına karşı da korunaklı bir yapı oluşturmaktadır.

Banka müşteri kazanımlarının desteği ile 1Ç22’de beklentilerin üzerinde güçlü sonuçlar açıklamıştır. 2022 yılı için operasyonel bütçesinde değişikliğe gidilmemiştir. Son yasal düzenlemelerin bankanın 2022 net karını %5 oranında azaltabileceği öngörülmektedir.

Bankanın net karının 2022 yılında 2021 yılına göre 42% oranında artmasını bekliyoruz. 11,70 TL olan hedef fiyatımızın %46 artış potansiyeli bulunmaktadır. “AL” tavsiyemizi koruyoruz. Hisse 2022T 2,4x F/K (Benzerlerine göre %13 iskontolu) ve 0,5x F/DD çarpanlarıyla ve %20,5 ortalama özkaynak getirisiyle işlem görmektedir.

Yüksek getirili segmentlerdeki pazar payı kazanımları orta vadede marj gelişimini destekleyebilir. Bankanın yüksek getirili ve sabit faiz oranlı kredi segmentlerindeki büyüme stratejinin marjları desteklemesini öngörüyoruz. Tüfe endeksli kağıtların menkul kıymetler portföyündeki ağırlığı göreceli yüksek olup yüksek enflasyon ortamında avantaj sağlamaktadır.

Rekor yüksek net ücret ve komisyon gelirleri. Ücret ve komisyon gelirleri 1Ç22’de çeyreksel bazda kuvvetli %21, yıllık bazda ise %47 artmıştır ve bütçe beklentisinin (>35% artış) üzerinde bir performans göstermiştir.

Göreceli düşük kaldıraç aktif kalitesinin korunmasında avantajdır. Kredilerin bilançodaki ağırlığı %50 seviyesinde olup sektör ortalaması olan %54 seviyesinin altındadır ve göreceli düşük kaldıraç aktif kalitesinin korunmasında avantaj oluşturmaktadır. Beklentimizden daha olumsuz seyreden sorunlu kredi oluşumu ve fonlama maliyetleri hisse performansında olumsuz etki yapabilir.

Kaynak: Şeker Yatırım

kripto para analiz siteleri, kripto para analizi,  hisse senedi analizleri, hisse senedi teknik analizleri, hisse senedi temel analiz, hisse senedi temel analiz sitesi,  borsa analiz sitesi, borsa analiz siteleri, borsa teknik analiz siteleri, borsa teknik analiz yöntemleri, borsa firma analizleri, borsa şirket analizleri, borsa şirket hisseleri analizi borsa hisse analizleri, borsa hisse analizi, hisse öneri, hisse tavsiye, halka arz, hisse arz, bedelli, bedelsiz, temettü, temettü veren hisseler, temettü hisseleri, kar payı, akbank hisse, akbank hisse analiz, akbnk hedef fiyat, akbnk analizi