Ak Yatırım Hisse Senedi ve Portföy Önerisi

490

19 Temmuz 2022 EconomIcon

Uygulamamızı İndirmeyi Unutmayın

BIST’te satış baskısı sürüyor

Model Portföy Hisse Önerileri

– Haziran ayı borsa performansı açısından beklentimizden zayıf geçti. Ancak BIST’in genel eğilimi beklentimize paralel olarak, enflasyondan nispeten daha az etkilenebilecek hızlı tüketim (gıda ve gıda dışı perakendeler) ile turizm sezonu beklentilerine bağlı olarak havacılık hisselerini öne çıkardı. Enerji hisseleri fiyat ayarlamaları sonrası toparlanmayı sürdürdü. Telekom ve demir/çelikteki döngüsel zayıflık devam etti. Buna karşılık güçlü Mayıs ayı sektör kârına rağmen banka hisseleri beklentimizin altında performans sergiledi.

– Temmuz ayında KCHOL hissesini model portföyden çıkarıyoruz. Genel olarak önceki ayın temel eğilimlerinin korunacağını düşünmekle birlikte global piyasalarda artan risk algısının holding net aktif değer iskontoları üzerinde olumsuz etkileri olabileceğini öngörüyor olmamız nedeniyle KCHOL hissesini model portföyden çıkartıyoruz. Haziran’da satıcılı seyreden bankalarda bilanço beklentilerine bağlı olarak bir toparlanma olabileceğini düşünüyoruz. Ayrıca Temmuz sonundan itibaren açıklanmaya başlayacak dönem finansallarının hisse değişimlerinde güçlü bir katalizör etkisi oluşturacağını düşünüyoruz.

Model Portföy Performansı

– Hisse öneri listemiz 8 Haziran – 4 Temmuz arasında %1,2 kayba rağmen BIST-100 getiri endeksini %4,2 yendi. Haziran ayında BIST-100 hisselerinin kabaca 2/3’ü değer kaybetti: GYO, enerji, havacılık ve hızlı tüketim hisseleri görece güçlü performans gösterirken, demir/çelik, telekomünikasyon, altın ve banka hisseleri geriledi. Mavi, Migros, TAV ve THY hisseleri temaya uygun olarak öneri portföyünü yukarı taşırken, demir/çelik, telekomünikasyon ve altın hisselerinin olmaması listeye olumlu yansıdı. Bankalar ise ortalamaya olumsuz etki verdi.

– Temmuz ayı başı itibarıyla hisse öneri listemizin YBG getirisi %41,5 oldu. Böylece hisse seçimlerimizin toplam bileşik getirisi ilk altı aydaki %42,3 enflasyonun hafif altında ve aynı dönemde %33,3 getiri sağlayan BIST-100 toplam getiri endeksinin üzerinde yer aldı. Portföyümüzün 2014 başından bu yana bileşik getirisi ise %974’e ulaştı. oldu. Aynı dönemde BIST-100 toplam getiri endeksi ise %360 arttı. (Portföy getirilerimiz takip eden dönemde model portföy raporumuzun yayınlanma tarihindeki fiyat ortalamalarına göre düzeltilmektedir. BIST100 toplam getiri endeksi hisse fiyatları temettü ödemeleri için düzeltilerek hesaplanıyor).

Kaynak: Ak Yatırım

kripto para analiz siteleri, kripto para analizi,  hisse senedi analizleri, hisse senedi teknik analizleri, hisse senedi temel analiz, hisse senedi temel analiz sitesi,  borsa analiz sitesi, borsa analiz siteleri, borsa teknik analiz siteleri, borsa teknik analiz yöntemleri, borsa firma analizleri, borsa şirket analizleri, borsa şirket hisseleri analizi borsa hisse analizleri, borsa hisse analizi, hisse öneri, hisse tavsiye, halka arz, hisse arz, bedelli, bedelsiz, temettü, temettü veren hisseler, temettü hisseleri, kar payı, hedef fiyatlar, şirket haberleri, hekts haber, froto haber, eregl haber, sasa haber,