Ak Yatırım Hisse Senedi Portföy Önerisi

2.638

9 Ekim 2022 EconomIcon

Yatırım temamız ve hisse önerilerimiz devam ediyor

Model Portföy Hisse Önerileri

– BIST-100, küresel emsallerinden daha iyi performans göstermeye devam ediyor. Küresel borsaların zarar ettiği bir ayda, yerel yatırımcıların yüksek enflasyon ortamında getiri arayışları ve Türkiye’nin bölgesel Rusya-Ukrayna krizindeki dengeli pozisyonun risk algısına yansımasıyla BIST güçlü kalmaya devam etti. Gösterge BİST-100 endeksi Eylül’ü TL bazında yatay kapatırken, dolar bazında kayıp %1 ile sınırlı kaldı. Temel endeks enerji, altın madenciliği ve perakende şirketlerindeki güçlü alımlarla desteklenirken, Ağustos ayındaki güçlü performansın ardından bankalar, GYO’lar ve telekom şirketlerinde dikkat çeken satışlar vardı.

Düşük komisyonlu işlem yapmak için tıklayınız

– Kârlılık halâ destekleyici. BIST-100 Eylül’de TL bazında 3,700 üzerinde rekor tazelerken, dolar bazında da son 18 ayın zirvesi olan 2.3’ü test etti. BİST-100’ün mevcut seviyesi Eylül’deki dolar zirvesinden %8 gerilemeye işaret ediyor. Endeks 2022 kâr tahminleri üzerinden GOÜ ortalamasına göre halen %60 F/K iskontosu taşıyor (en yüksek seviyesinin hafif altında). Diğer taraftan, bankacılık tarafında net faiz marjı baskısı, şirketler tarafında hammadde maliyetleri 2023 yılı kârları üzerinde baskılayıcı bir rol oynayabilir.

– Hisse tercihlerimiz değişmedi. Hatırlanacağı gibi Eylül ayı model portföy güncellememizde daha temkinli bir stratejiyi tercih etmiştik. Bankaların ağırlığını yarı yarıya düşürerek Garanti’yi Migros ile birlikte öneri listesinden çıkarmış, listeye THYAO’nun yerine Pegasus’u eklemiştik. Öneri listemiz Ağustos’ta gösterge endeksi %4 yendi. Perakende sektörü ağırlıklı portföy stratejimizin hala genel piyasa teması ile uyumlu olduğunu düşünüyor ve bu nedenle hisse senedi önerilerimizde şimdilik değişikliğe gitmiyoruz.

Model Portföy Performansı

• Portföyümüzün 7 Eylül – 5 Ekim tarihleri arası nominal getirisi %7,7 olarak gerçekleşti ve portföyümüz aynı dönemde %2,4 getiri sağlayan BIST-100 getiri endeksini %5,2 yendi. Portföy toplam getirisinde Pegasus, Mavi, Tav, BİM ve Yataş öne çıkarken, Yapı Kredi, Tüpraş ve Logo sınırlı negatif ayrıştı.

• Böylece 5 Ekim itibarıyla hisse öneri listemizin yıl başından beri getirisi %130,8’e ulaştı ve aynı dönemde %93,6 getiri sağlayan BIST-100 getiri endeksi geçilmiş oldu.

Uygulamamızı İndirmeyi Unutmayın