32 Hisse İçin Hedef Fiyat ve Öneriler

227

31 Mayıs 2023 EconomIconBIST100

Güne yükselişle GAP’li bir başlangıç yapan BİST100 Endeksi, bankalar öncülüğünde gerçekleşen alımlarla, günü %3,83 güçlü yükselişle 4.951,35’den tamamladı. AKBNK, SISE, ISCTR, SAHOL, KCHOL gibi endeks ağırlığı yüksek hisseler endekse puan bazında en yüksek katkıyı gerçekleştirirken, Bankacılık Endeksi %9,16 yükselişle pozitif ayrıştı ve Sınai Endeks %2,90 yükseliş kaydetti. Seçim belirsizliğinin sona ermesiyle BIST’te tepki yükselişlerinin kısa vadede devam etmesi beklenirken, piyasaların odak noktası yeni ekonomi yönetimi ve politikaları olacak. Endekste seçim belirsizliğinin bitmesi sonrası kısa vadede tepki yükselişlerinin devam etmesini beklemekle birlikte oluşacak yeni ekonomi yönetiminin mevcut sorunlara nasıl bir çözüm getireceği beklentisiyle yükselişlerin belli seviyelerde satış fırsatı olarak kullanılacağını ve dalgalı zayıf seyrin orta vadede devam edeceğini düşünüyoruz.
Global major borsalarda ABD’de borç limitine ilişkin anlaşmanın bugün oylanması beklenirken Çin’den gelen zayıf ekonomik veriler risk iştahını baskıladı. Bu sabah ABD vadelileri, Alman DAX vadelisi ve Asya endekslerinin geneli satıcılı seyrediyor. VIX ise 17 yakınlarında bulunarak ABD borsalarında satış baskısının sınırlı olduğuna işaret ediyor.

Yurt içinde, makroekonomik veri gündeminde bugün 1. çeyrek GSYİH verileri açıklanacak. Piyasa beklentisi ilk çeyrek büyümenin %3,9 seviyesinde gerçekleşeceği yönünde iken Şeker Yatırım olarak %4,2 büyüme bekliyoruz. VİOP-30 endeksi, akşam seansını %0,17 sınırlı düşüşle tamamladı. Endeksin güne sınırlı negatif eğilimle başlamasını ve geri çekilmelerin alım fırsatı olarak kullanılarak tepki yükselişinin devam etmesini bekliyoruz.

Hisseler İçin “AL/SAT-TUT” Önerileri

Uygulamamızı İndirmeyi Unutmayın