2023 TUPRS Ne Zaman Bedelsiz Verecek?

707

13 Mart 2023 EconomIcon2023 Yılında TUPRS Bedelsizi Ne Zaman Verecek? TUPRS Hangi Yıllarda Bedelsiz Verdi? Tüm Detaylar Yazımızda…

Borsa İstanbul’un piyasa değeri en yüksek hisselerinden biri olan Tüpraş (TUPRS), güçlü performansı ile bugüne kadar yatırımcılarını mutlu etti! Son 1 yılda oldukça yüksek getiri sağlayan TUPRS yatırımcılar tarafından en çok sevilen hisselerin başında geliyor. Tüpraş 2001 yılından bu güne sadece bir defa bedelsiz sermaye arttırımı yaptı.. Şirketin bedelsiz başvursusu henüz SPK onayı beklemektedir. Yaptığı bedelsiz sermaye arttırımı %600 oranında olup başvuru Ocak ayının başında yapılmıştır. Peki TUPRS 2023 yılında bedelsizi ne zaman verecek? Tüpraş hangi yıllarda bedelsiz sermaye arttırımı yaptı? Tüm detaylar aşağıda….

Bedelsiz Nedir?

Bedelsiz sermaye arttırımı şirketlerin iç kaynaklarını kullanarak sermayelerini bedelsiz olarak arttırma işlemidir. Şirketler sermayelerini arttırıken bedelli sermaye arttırımının tam tersi olarak hissedarlardan herhangi bir bedel talep etmezler. Bu bedelsiz sermaye arttırımı şirketin iç kaynaklarından karşılanır. Genel olarak pozitif bir etken olarak görülen bedelsiz sermaye arttırımı aslında nötr bir gelişmedir. Bunun nedeni ise bedelsiz sermaye arttırmı sonucunda şirkete herhangi bir para girişi olmamaktadır. Sadece hisse fiyatının bölünmesi sonucu hisse yatırımcılara daha erişilebilir ve uygun fiyatlı gözükmektedir. O nedenle genelde bedelsiz sonrası hisse fiyatında artış görülmektedir.
Tüpraş Ne Zaman Bedelsiz Verdi?Tüpraş Bedelsiz Geçmişi! Tüpraş Temettü Geçmişi!

Tüpraş (TUPRS) Son 1 yılda toplamda 1 defa bedelsiz sermaye arttırımı başvurusu yapımıştır. Aşağıdaki listede TUPRS temettü geçmişini ve TUPRS bedelsiz geçmişi göreceksiniz…

Listede de görüldüğü gibi TUPRS 2001 yılında bedelsiz sermaye arttırımı yapmıştır. Tüpraş bedelsiz başvurusu şuan SPK tarafından kabul aşamasındadır. TUPRS bedelsiz tarihi 2-3 ay içerisinde gerçekleşmesi beklenmektedir.

TUPRS Bedelsiz Potansiyeli!

TÜPRAŞ’ın yüksek oranda bedelsiz potansiyeli bulunmaktadır. Şirketin özkaynaklarının ödenmiş sermayesine bölünerek bulunan bu oran ile borsada TUPRS 6. sırada bulunmaktadır. Aşağıda Tüpraş’ın bedelsiz potansiyelini inceleyebilirsiniz.TUPRS 2023 Yılında Bedelsizi Ne Zaman Verecek?

Şirketin bedelsiz geçmişine baktığımızda son 23 yılda 1 defa bedelsiz başvurusu yaptığını görüyoruz. Özellikle 4Ç22 döneminde gelecek bilanço da TUPRS’ın 2023 yılında bedelsiz verme tarihi konusunda belirleyici olacaktır. Şirketin bu yıl tekrar bedelsiz sermaye arttımı yapması için özkaynaklarınıda ciddi bir oranda artış yaşanması gerekiyor. Yaşanan artış ile birlikte TUPRS’ın 2023 yılında bedelsiz onayı alma süresi 2-3 ay olarak tahmin edilmektedir. Bu nedenle 4Ç22 bilançosu 2023 bedelsiz tahmini için asıl önemli etken olacaktır. TUPRS bilançosunu web sitemizin bilançolar kategorisinde en hızlı şekilde yayımlayacağız. TUPRS dördüncü çeyrek bilançosunu incelemek için aşağıdaki yazıya tıklayabilirsiniz. TUPRS hedef fiyat listesi ise yakında web sitemizde olacak.

TUPRS 4Ç22 Bilançosunu İncelemek İçin Tıklayınız

Uygulamamızı İndirmeyi Unutmayın