2023 ASTOR Hisse Yorumu ve Teknik Analizi

698

19 Mart 2023 EconomIconTakipçilerimiz En Çok Astor Enerji (ASTOR) Analizini İstedi! Bizde ASTOR Detaylı Teknik ve Temel Analizi Sizler İçin Hazırladık….

19 Ocak 2023 ayında işleme başlayan Astor Enerji (ASTOR) Türkiye’deki küçük yatırımcıların oldukça dikkatini çekti. Yatırımcıların bu şirkete ve hissesine ilgi göstermesi oldukça normal. Çünkü ASTOR oldukça büyük bir satış hacmine sahipken borsadaki çoğu bazı büyük enerji şirketleri bile ürünlerinin çoğunu Astor Enerji’den satın alıyor. Bu durumda şirket ülkemizde sektöründe oldukça önemli bir tedarik konumunda yer alıyor. Sadece ülkemizde de değil, Astor Enerji onlarca ülkeye ürünlerini ihracat etmeye devam ediyor. Yatırımcı sunumunda yaptığı yatırımlara yer veren şirket gelecek için ise oldukça umut vaad ediyor. Borsaya yeni girmesine rağmen birçok enerji şirketinden çok daha fazla yatırımlara bütçe ayırdığı gayet net bir şekilde görülüyor. Yaptığımız genel değerlendirmenin ardından ASTOR teknik analizi için sizleri aşağıya davet ediyoruz.

Astor Enerji Teknik Analizi

Yukarıdaki görselde Astor Enerji için bir grafik çalışması yaptık. Bu grafik çalışmasında olası stop-loss yani satım bölgeleri ve hedef fiyatları belirledik.

Astor Enerji teknik durumuna bakacak olursak, RSI göstergemiz aşırı alım bölgesinde bulunmaktadır. Aşırı alımın anlamı ise RSI göstergesinde seviye 60 veya 70’in üzerine çıkarsa analistler buradan olası bir düşüşün gerçekleşebileceğine dair öngörüde bulunurlar. Fakat burada göreceğiniz gibi RSI göstergesi bir süredir 80 seviyesinin üstünde yer alıyor. Yani ASTOR bize şunu demek istiyor “Bakın ben yavaş yavaş doyum noktama ulaşıyorum. Ama ne yapacağım da belli olmaz. Yükselişime devam da edebilirim düşüşe de geçebilirim edebilirim” diyor. Bu durumda buradaki belirsizlikleri diğer indikatörler ile gidereceğiz.
Macd indikatörümüzde durum şuan için pozitif duruyor. İndikatörde beyaz çubukların ardından açılan yeşil çubukların bize pozitif görünümün devam edebileceğine dair görünüm sunuyor. Bir diğer indikatörümüz olan Parabolic Sar indikatörü pozitif görünümüne devam ediyor. Bu durumda iki indikatör bize pozitif veri sunarken RSI indikatörü negatif veri sunuyor.

ASTOR için önemli seviyelere bakacak olursak, hissenin 54,35 – 52,35 –  49,95 seviyelerinde çok önemli destek seviyeleri bulunmakta. Bu seviyeler olası düşüşlerde kesinlikle takip edilmeli. Olası bir düşüşde bu seviyelerin altına düşüşülmesi durumunda yatırımcının önemli bir karar vermesi gerekecektir. Unutmayın hiçbir yükseliş ve düşüş sonsuza kadar devam etmez.

ASTOR hedef fiyatlarına bakacak olursak, grafikte göreceğiniz gibi fibbonacci indikatörüne göre hedefler belirlenmiş durumda. Bu inidikatöre göre 72,95 ve 79,60 seviyeleri ilk hedefler olarak görülüyor. Bu hedeflere teker teker ulaşılması durumunda her hedef sonrası dikkatli olmanızda fayda var.

Genel olarak ise hisse halka arz olduuğundan beri keskin bir düşüş yaşamadı. Diğer halka arz örneklerine baktığımızda arz olmasından kısa bir sura sonra sert düşüş sonrası yollarına devam ediyorlar. Fakat ASTOR’da henüz bu şekilde bir düşüş yaşanmadı. Açıkcası bu durum bizi az da olsa korkutuyor. O nedenle eğer bu şekilde agresif yükselen hisselerde yatırımlarınız bulunuyor ise her zaman dikkatli olmanızda fayda var. Çünkü kar psikolojisi bu durumun her zaman devam edeceğini size düşündürür. Fakat yukarıda da belirtitğimiz gibi yükselişler sonsuza kadar devam etmez ve her zaman bir düzeltme gelir.
ASTOR 4 Saatlik Grafik Analizi

ASTOR hissesinin 4 saatlik grafiğinde ise 65 TL seviyesi oldukça önemli bir direnç seviyesi olarak karşımıza çıkıyor. Fakat RSI göstergesi 80 direncinin henüz aşmamış. Bu nedenle dikkatli olmak gerekir. Aşağı doğru bir kırılım gelebilir.

Toplayacak olursak genel görünüm pozitif olmak ile birlikte yatırımcılara dikkatli olmalarını tavsiye ediyoruz. Özellikle destek seviyesi olarak belirlediğimiz seviyelerde kendinizi koruma altına almanız gerekir.

Bu yazımızda ASTOR teknik analizi, ASTOR hedef fiyatları ve ASTOR hissesinde dikkat edilecek seviyelere yer verdik. Yazımız hiçbir şekilde tavsiye içermiyor. Hisse senedi piyasası öngörülemez. Yatırımcının kendi kararlarını alması gerekir. ASTOR bilanço değerlendirmesini incelemeniz için sizlere aşağıda link bırakıyoruz.

ASTOR Bilanço İncelemesi İçin Tıklayınız 

Uygulamamızı İndirmeyi Unutmayın