2 Hisse Model Portföye Eklendi!

67

24 Ocak 2023 EconomIcon

İntegral Yatırım, Türk Telekom’u model portföyünden çıkarırken, Ford Otosan’ı 740,00 TL hedef fiyat ile ve Şişecam’ı 64,00 TL hedef fiyat ile model portföyüne ekleme kararı aldı.

2022 yılı Borsa getirisi anlamında oldukça güçlü performansa sahip bir yıl oldu. Borsa İstanbul’un yüksek enlasyonlu bir ortamda getiri arayışını en iyi şekilde ve rakipsiz olarak karşılaması talebi ve ilginin artmasını destekledi. 2022 yılında Borsa endeksi %197 getiri sağladı. Model Portföyümüz ise 2022 yılında %237 getiri sağladı. Bu şekilde Model portföyümüzün getirisi 2022 Borsa getirisinin üzerinde gerçekleştirmiş oldu.

Türk Telekom’u (TTKOM) çıkarıyoruz, Ford Otosan’ı (FROTO) ekliyoruz. Türk Telekom 14,10 olan hedef fiyatımızın üzerine çıkarak beklenti üzerinde bir getiri sağlamıştır. Son dönemde sektörde yapılan fiyat ayarlamaları hisse üzerindeki yükselişte önemli bir katalizör oldu.

FROTO’yu Model Portföyümüze Ekliyoruz!

140 gün taşıdığımız TTKOM’u  %130 üzeri kar ile Model Portföyümüzden çıkarıyor ve karımızı realize ediyoruz. TTKOM yerine yatırımları nedeniyle güçlü beklentimizin olan FROTO’yu Model Portföyümüze ekleme kararı aldık.

2022 yılında arz sorunları sebebiyle ertelenmiş talep durumu ve 3Ç22’de Romanya Craıova fabrikasının satın alınması ile birlikte Puma ve Ecosport üretiminin portföye eklenmesi büyümenin 2023 yılında da devam etmesine sebep olabilir.

Craiova fabrikasında 3 yıl içerisinde planlanan 490 milyon Euro yatırım ile fabrikanın araç üretim kapasitesi 250 binden 272 bin adet araca yükseltilmesi planlanmaktadır. Yeni nesil Courier’nin içten yanmalı modeli ise 2023’te, tam elektrikli modeli ise 2024’te Craivo’da üretilecek ve üretimi 100 bin adete kadar çıkabilecektir. Ticari araçlar ile Ford’un Avrupa’daki büyümesi, yeni ürün ve hizmetler, Ford’un Volkswagen ile stratejik iş birliği sağlaması kapsamında VW’in yeni nesil 1 tonluk ticari araç modeli de Kocaeli’de üretilecek olmasını uzun vadede oldukça değerli buluyoruz.

FROTO için 12 aylık hedef fiyatımız 740 TL’ye çıkarıyoruz. Şirketin 2023 yıl sonu beklentilerini açıklamasıyla birlikte bu beklentileri dikkate alarak hedef fiyatımızda değişikliğe gidebiliriz. Bu anlamda Şirketin 2022 4. Çeyrek bilanço sonuçları hedef fiyatımız için ve analist toplantısı oldukça önemli olacaktır.

SISE’yi Model Portföyümüze Ekliyoruz!

Şişe Cam, Macaristan yatırımının 2023 yılında devreye girmesini, 2025 yılında tam kapasiteye ulaşmasını hedeflemektedir. Cam ambalaj tesisi yatırımı sona erdiğinde, yıllık 330 bin tonluk üretim kapasitesine sahip olacaktır.

Şirket yatırım büyüklüğü 82 milyon Dolar civarında olan Eskişehir’de cam ambalaj fabrikasını 2023 yılında devreye alması bekleniyor. Üretim kapasitesi yıllık 155 bin ton olarak planlanmakta. Ayrıca, iki yeni float yatırımı ve Mersin/Tarsus’ta hayata geçirilecek buzlu cam fırını yatırımı şirketi önümüzdeki dönemde daha güçlü bir hale getirecek niteliktedir. Şirketin yatırımlarının katma değer katmasını ve bunun hisse fiyatına olumlu yansımasını beklemekteyiz.

SISE için 12 aylık hedef fiyatımız 64 TL’ye çıkarıyoruz. Şirketin 2023 yıl sonu beklentilerini açıklamasıyla birlikte bu beklentileri dikkate alarak hedef fiyatımızda değişikliğe gidebiliriz. Bu anlamda Şirketin 2022 4. Çeyrek bilanço sonuçları hedef fiyatımız için ve analist toplantısı oldukça önemli olacaktır.

Uygulamamızı İndirmeyi Unutmayın